Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Наш графік роботи кожен день з 09:00 - 20:00. Кожні 10% з доходу ми відправляємо через програму «United 24» на допомогу ЗСУ.
(067) 446-75-35 - Валентина
  • 3140
  • 4

Ставка Гітлера "Вервольф"

18 червня 2016

Недалеко від Вінниці знаходиться одне з найзагадковіших місць центрального регіону України - колишня ставка Гітлера «Вервольф».

Недалеко від Вінниці - в районі містечка Стрижавка - знаходиться одне з найзагадковіших місць центрального регіону України - колишня ставка Гітлера «Вервольф». Незважаючи на те, що сьогодні вона являє собою лише нагромадження величезних бетонних плит - це історичне місце, яке називають останньою таємницею Третього рейху, ось уже понад півстоліття притягує дослідників, журналістів та цікавих туристів.

За однією з версій, місце в восьми кілометрах від Вінниці для будівництва ставки було вибрано магами фашистської Німеччини, яким фюрер довіряв і до чиєї думки прислухався. Зведення секретного об'єкта почалося восени 1941 року, незабаром після того як Вінниця була окупована німецькими військами, і тривало трохи більше півроку. На будівництві працювали як польські і чеські фахівці, так і прості радянські військовополонені. Згодом, щоб уникнути витоку інформації про місцезнаходження ставки і ті, і інші були вбиті.

Як саме виглядав «Вервольф», точно сказати ніхто не береться. Згідно з поширеною версією, це був комплекс з 81 наземної будівлі і трьох бункерів, головний з яких йшов углиб землі на кілька поверхів. Товщина його стін становила понад три метри і дозволяла витримати потужний ракетно-бомбовий удар. Недалеко від нього розташовувалося Гестапо, житлові будинки для генералів і офіцерів штабу, басейн і їдальня. Були у «Вервольфа» і своя електростанція, міні-аеродром, телефонна станція і навіть городнє господарство, де вирощували овочі для Гітлера, який, як відомо, був вегетаріанцем.

Фюрер приїжджав сюди тричі. Перший раз він відвідав «Вервольф» влітку 1942 року і пробув на його території до осені. Саме тут Гітлер підписав директиву про взяття Чорноморського узбережжя Кавказу і Сталінграда. Вдруге він навідався під Вінницю взимку 1943 року, підписавши тут наказ про битву під Курською Дугою, який став переломним у Другій світовій війні. Влітку того ж року Гітлер прибув сюди в останній раз, щоб вирішити долю Донбасу.

Навесні 1944 року радянські війська захопили «Вервольф», однак німці зуміли відбити ставку, але лише для того, щоб підірвати. За допомогою величезної кількості вибухівки та авіабомб комплекс був знищений: наземні будівлі зруйновані, а входи в бункери поховані під бетонними уламками. Що вони приховують - досі нерозгадана таємниця. Деякі стверджують, що підземні споруди ставки залишилися недоторканими і що саме там зберігається золото Третього рейху і навіть ... знаменита Бурштинова кімната. За більш ніж 60 років «Вервольф» встиг обрости неймовірною кількістю легенд і загадок.

У найближчому майбутньому це історичне місце хочуть облагородити і перетворити в повноцінний туристичний об'єкт - меморіальний комплекс пам'яті жертв фашизму. А поки недалеко від «Вервольфа» працює однойменний музей, створений небайдужими до історії місцевими громадянами, де можна побачити знайдені на території ставки речі, зброю і раритетну техніку.

Як дістатися

З привокзальної площі Вінниці до селища Стрижавка можна доїхати на маршрутному таксі. Вийти слід на зупинці «Кемпінг», після чого ще пройти 20 хвилин пішки до покажчика «Вервольф».

Відкривай Україну