Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Наш графік роботи кожен день з 09:00 - 20:00. Кожні 10% з доходу ми відправляємо через програму «United 24» на допомогу ЗСУ.
(067) 446-75-35 - Валентина
  • 2520
  • 4

Іn vino veritas, або Чому на Закарпатті жити веселіше

9 вересня 2016

Закарпатці дуже люблять вино і вміють його робити, а тому щедро діляться ароматними результатами своєї праці.

Уявити Закарпаття без вина неможливо. Не дивно, що туристи намагаються покуштувати і якнайбільше дізнатися про місцеві домашні вина та традиції культури виноробства, відчути їх характерність та відмінність.

Продають вина закарпатці багато, особливо у місцях, де відпочивають туристи. Але, перед тим, як купити напій "при дорозі", постарайтесь відвідати кілька винних підвалів, тим більше що їх на Закарпатті чимало - як великих, так і дрібніших, родинних.

До прикладу, у Виноградові відвідайте будинок вина "Гостинна садиба сім’ї Михайла Поличка". Колекція сортів винограду у родини Поличків нараховує понад 250 видів столового і технічного призначення. Господарі виготовляють вино у власному винному підвалі, де цілорічно для кращого настоювання вин підтримується температура на рівні 14-16°C. Протягом дегустаційного сеансу господарі радо запрошують відвідати винний підвал, де розповідають захоплюючі історії про технологію дозрівання та зберігання вина. Візитівкою сім’ї Поличків є сухе вино "Каберне Совіньйон", яке має тонкий пастельний аромат і терпкий присмак.

У "Дегустаційному домі винороба Івана Урсти" на Берегівщині можна спробувати п'ять сортів вина – два сорти білих та три сорти червоних вин. До вина винороб пропонує традиційну закуску – смажені волоські горіхи, солені сухарики, сир. Гостинна господиня може приготувати страви традиційної берегівської кухні: голубці, боб-гуляш, бограч.

А в "Родинному підвалі Шоша", теж на Берегівщині, можна почастувати до 20 сортів неповторних закарпатських вин власного виробництва сім’ї винороба. Кожна дегустація традиційно починається із смакування сухих сортів вин, поступово переходячи до напівсолодких. В останню чергу подається вермут.

На Ужгородщині варто відвідати "Винний підвал родини Ковач", де не тільки пригостять духмяними винами власного виробництва та національними стравами, але й обов’язково проведуть екскурсію підвалом з захоплюючими розповідями про історію виробництва вин та цікаві традиції, пов’язані із вживанням напою.

Звісно ж, не треба забувати і про вже відомі винні підвали Закарпаття.

Винні підвали Ужгородського замку. Для всіх, хто бажає не тільки поринути у атмосферу середньовіччя, здійснивши прогулянку стародавніми палатами, ознайомитись з історією та побутом тої епохи, оглянувши експозиції замку, є можливість насолодитися вишуканими сортами кращих закарпатських вин, які виготовляються виноробами краю за стародавніми технологіями.

Екскурсія проходить у винних підвальних приміщеннях замку, які зберегли свої конструкційні особливості. Гостям пропонують дегустацію різних сортів неповторного.

Дегустаційний зал "Шардоне" в Ужгороді. Винний підвал розташований у центрі старовинного міста, поблизу унікального середньовічного замку. Легенди, що передаються з покоління в покоління, твердять: саме в цьому підвалі, у давні часи збиралися ужгородські вельможі і за келихом доброго вина вели дружні бесіди із заморськими послами.

А ще подейкують, що підвал з'єднаний підземними переходами з Ужгородським замком. Його володарі – графи Другети часто користувалися ними, навідуючись до винного погребу.

У дегустаційному залі "Шардоне" зібрані найкращі закарпатські вина та коньяки. На розсуд пошановувачів запашного напою представлені як легендарні, на кшталт "Троянди Закарпаття", так і ексклюзивні сорти вин. Нещодавно тут почали проводити "Винні пятниці", коли відвідувачам не просто пропонують скуштувати нові сорти вина, але й супроводжують дегустацію цікавими розповідями про чудодійний напій.

Істину можна знайти і у винних підвалах старовинного замку "Паланок" у Мукачеві. Гостям запропонують не тільки зануритись в атмосферу середньовічної епохи, але й спробувати різні сорти вин торгової марки "Чизай”.

У старовинних княжих винних підвалах можна ознайомитись із цікавими історичними фактами про розвиток виноградарства та виноробства на Закарпатті.

На території сільської садиби "Кельтський двір під Ловачкою" на Мукачівщині розташований старовинний підвал, довжина якого сягає 45 м. Традиція вирощування винограду на схилах самої гори бере свій початок аж у XIV ст. До сьогоднішнього часу тут збереглися кам’яні тераси.

У дегустаційному підвалі гостям пропонують спробувати на смак унікальні види фруктових паленок та настоянок, а також кількох видів вермуту, приготовленого на 3 десятках трав.

Винний дегустаційний зал "Старий підвал" у Берегові відноситься до старовинних підвалів області, які розташовуються у горі. Його вік налічує понад 300 років. Гостям пропонуються сухі сорти вин, які виробляються визнаними виноробами Берегівщини з винних сортів винограду за традиційними технологіями, випробуваними часом. Вино вистоюють у дубових бочках, що придає напою особливого неповторного смаку.

Захоплюючою для відвідувачів видасться й екскурсія винним підвалом підприємства "Бобовище", який знаходиться прямісінько у скелі. Його довжина сягає 1 кілометра та може вмістити понад мільйон літрів вина. Середня річна температура тут – плюс 13° за Цельсієм. У підвалі розміщені великі дубові діжки, у яких за традиційними технологіями вистоюється вино, і саме завдячуючи діжкам, воно набуває особливої пікантності та витонченості.

І обов’язково треба побувати у дегустаційному залі винного підвалу XVI століття агропромислової фірми "Леанка"

Підвали довгий час називались турецькими, їхня загальна довжина - 4,5 км. У підвалах постійно підтримується температура +12 °С. Це ідеальні умови для витримки вин. Середнянські винні підвали XVI століття занесені ЮНЕСКО до десятки кращих винних підвалів Європи. Гостям пропонується цікава екскурсія, дегустація високоякісних середнянських марочних, десертних.

Фахівці кажуть, що, вина закарпатського краю – це польові квіти. На перший погляд вони не привертають увагу, але вони надзвичайно цінні – ці вина мають приховані якості.

Закарпатці дуже люблять вино, а тому на його честь уже понад десятиліття, п’ять разів на рік збираються винороби в Ужгородi, Мукачевi, Береговi й Виноградовi на винні фестивалі, аби показати свої найвишуканiшi творіння - бiлi й червонi, сухi та десертнi вина. Вино є "героєм" закарпатських легенд, анекдотів, видуманих та життєвих історій, пісень.

Закарпатці п'ють вино майже щодня. Ніж пити воду сумнівної чистоти, винороби радять краще до їжі або разом з нею випити благородне чисте або змішане з водою вино. Традиція змішувати вино з мінеральною або содовою водою прийшла в кінці XIX століття. Це, так званий "закарпатський фрич". Залежно від пропорцій вина і води відомі різні види фричу. Основні з них:

- "малий фрич" - 100 мл вина та 100 мл газованої води,

- "класичний фрич", - 200 мл вина і 100 мл газованої води,

- "фрич-довгий крок" - складається з 100 мл вина і 200 мл води,

- "фрич-мер" - 150 мл вина і 100 мл газованої води,

- "фрич-господар" - 300 мл вина і 200 мл газованої води і подають в півлітровому пивному кухлі.

В Ужгороді на честь виноградарів відкрито міні-скульптурку, особливістю якої є те, що в ній вмонтований краник, з якого можна наливати вино.

Тож годі думайте, треба хутко пакувати валізи!

Депо Закарпаття