Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Наш графік роботи кожен день з 09:00 - 20:00. Кожні 10% з доходу ми відправляємо через програму «United 24» на допомогу ЗСУ.
(067) 446-75-35 - Валентина
  • 2712
  • 4

Національний заповідник «Хортиця»

10 червня 2016

Національний заповідник «Хортиця» є одним з найцікавіших туристичних об’єктів України, який називають колискою запорозького козацтва.

Національний заповідник «Хортиця» – це єдина комплексна історико-культурна та природна пам’ятка в Україні, що охоплює період історії людства від доби палеоліту до сьогодення. Зважаючи на унікальність, заповідник «Хортиця» занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятка національного значення. На його території нараховується понад 100 пам’яток археології та історії. До складу заповідника увійшли сам острів Хортиця і прилеглі до нього скелі й острови Байда, Дубовий, Розстебин, Три Стоги, Середня, Близнюки, урочище Вирва на правому березі Дніпра, що мають загальнодержавне та історичне значення.

Національний заповідник «Хортиця» загальнонаціональною акцією був визнаний одним із «7 чудес України».

Хортиця – найбільший острів на Дніпрі і найбільший річковий острів у Європі, на якому представлені зразки всіх ландшафтних зон нашої країни. За цю природну особливість Хортицю часто називають «Україна в мініатюрі». Зручні природні умови для життя та вигідне стратегічне положення острова обумовили заселення Хортиці вже з часів енеоліту. Доба бронзи стала для Хортиці часом розквіту, бо саме в цей час виникають численні поселення. Археологами знайдені й досліджені поселення, святилища і поховання скіфського часу.

В епоху Київської Русі на Хортиці побувало багато князів, в тому числі Аскольд і Дір, Олег і княгиня Ольга. За однією з версій саме на Хортиці загинув у бою з печенігами київський князь Святослав. Відповідний пам’ятник історії стоїть недалеко від музею козацтва на Хортиці.

Починаючи з ХV століття, острів Хортиця стає центром формування запорозького козацтва – видатне явище в європейській історії. Унікальність українського козацтва полягає в тому, що воно стало окремим суспільним станом із визначеними правами й мало свою територію, незалежну від державної адміністрації. Тут козаки будували свої укріплення – «засіки». У 1552-1558 роках на острові Байда (Мала Хортиця) князь Дмитро Вишневецький побудував фортецю, яка вважається першою Запорозькою Січчю. Звідси Вишневецький у 1556 році ходив на турецьку фортецю Іслам-Кермень. Січ відіграла чималу роль у боротьбі козаків проти татар і поляків.

Героїчно-романтичне минуле Хортиці пов’язане також з іменем Богдана Хмельницького. У січні 1648 року запорозькі козаки на чолі з Хмельницьким вперше розгромили тут загін польських гнобителів. Далі, протягом 1660-1670 pоків, Хортиця була військовою базою Івана Сірка. Цікаво, що знаменитого листа кошового отамана Івана Сірка і його козаків турецькому султану, в якому вони дають однозначну відповідь на наказ Мухаммеда ІV «здаваться без сопротивления», було написано саме на Хортиці! Цю історичну подію зобразив художник Ілля Рєпін на своєму полотні «Запорожці пишуть листа турецькому султану», на створення цього шедевру йому знадобилось 11 років.

Про перебування запорозьких козаків на Хортиці свідчать численні назви, які вони давали визначним місцям: Думна скеля, Козача могила, Музичина балка, Дурна скеля, Верхня голова, Совутина скеля, Холодна криниця… Кожна з цих назв має свою історію, з ними пов’язані народні легенди. Взагалі, в історії України не знайти, мабуть, такої землі яка була б так щедро оспівана народними легендами і переказами, як Хортиця. Одна з таких легенд оповідає що, коли у 1775 році імператриця Катерина II зруйнувала останню Запорозьку Січ, ті запорозькі козаки, які виїжджали за Дунай для створення нової Задунайської Січі, брали з собою пригорщу рідної землі з Хортиці. Коли султан примусив прийняти клятву, вони насипали землю в чоботи і говорили: «На чиїй землі стоїмо, тій і служити будемо».

Відкривай Україну