Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Наш графік роботи кожен день з 09:00 - 20:00. Кожні 10% з доходу ми відправляємо через програму «United 24» на допомогу ЗСУ.
(067) 446-75-35 - Валентина
  • 1960
  • 4

Харківський Будинок з химерами

10 липня 2016

Харків багатий на архітектурні дива.

Будинок з химерами у Харкові – це оригінальне поєднання архітектури та скульптури. Зокрема визначними на будинку є скульптури архітекторів – кумедні голови молодого Величко у вигляді студента та старшого Покровського-професора. А ще будинок такого типу, звичайно ж, зберігає свої легенди…

Будинок з химерами розпочав вже друге століття своєї історії, він є архітектурною пам’яткою Харкова, його візитною карткою для туристів. Головні творці такого оригінального дива – це архітектори В. Покровський та П. Величко.

Історія створення будинку така, що 1900-му році Володимир Покровський, який був на той час головним відомим архітектором Харківської єпархії, почав проектування такої будівлі як приміщення для жіночої гімназії. У Покровського були сестри, що навчалися, саме заради них він і почав проектування ще однієї будівлі для навчального закладу. Новоспеченою гімназією управляла старша сестра О. Покровська.

Початково Будинок з химерами мав шість поверхів та був оздоблений червоною цеглою. Скульптури студента та професора, які й до нині збереглися на будівлі, тепер чудово пояснюють своє первісне призначення – символи наукової діяльності, яка розгорталася у цьому приміщенні.Наукове минуле означило й майбутнє харківського Будинку з химерами. Наприклад, у радянські часи у приміщенні приватної гімназії Покровських була восьмирічна школа, за яким знаходилося футбольне поле. До речі, саме тут пройшов перший офіційний футбольний матч у Харкові. Це був 1910 рік! Пізніше у приміщенні Будинку з химерами була вечірня школа для робочої молоді.

Наприкінці 70-х років будівля була закрита, тут нічого не відбувалося, адже приміщення потребувало ремонтних робіт. Так тривало близько 15 років. Згодом будівлю реставрували та передали театральному факультету університету мистецтв імені І. Котляревського. Студенти приймали активну участь у відновленні будівлі, намагаючись як найточніше зберегти первозданний вигляд Будинку з химерами.Нині будівлю, окрім скульптур головних архітекторів Величка та Покровського, прикрашають мармурові фігури загадкових химер, саламандр та левів. Красиво оформлені й балкони будівлі.

Будинок з химерами у Харкові – це одна з архітектурних споруд, яку варто побачити на власні очі. Здається, що тут й до нині витає дух загадкового наукового минулого 20 століття. Тоді це був центр жіночої освіти, та й нині, видно так уже судилося цій будівлі, вона причетна до освітнього розвитку міста. Говорять, що Покровський ніби зачарував цей будинок саме на таку долю. Зокрема про це кажуть скульптури учня та викладача, які є головними символами будинку.

Стежками