Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Працюємо для Вас кожен день з 09:00 до 21:00, неділя — вихідний.
(096) 010-99-77(093) 607-53-09 (viber)
  • 2024
  • 4

Покровська церква-фортеця

15 вересня 2016

Унікальний зразок архітектури XIV—XV ст., є одним з найдавніших в Україні оборонних храмів і єдиним середньовічним оборонних храмом тетраконхового типу.

Загальноприйнята дата споруди церкви – 1476 рік. Про це повідомляв напис на одному з дзвонів, хоча в дійсності будівля, мабуть, дещо старша. Її історія пов’язана з історією місцевого дворянського роду Сутковських, предок яких, Хотько Кроат, виходець з Угорщини, одержав ці землі в 1407 р. від великого князя литовського Вітовта. Онук Хотька Кроата Федір став родоначальником сім’ї Сутковських.

У другій половині XV ст. Сутковські побудували на пагорбі над річкою Ушиця невеликий замок, покликаний захистити село від татарських набігів — адже лежали Сутківці на самому Кучмацському шляху! А іншим вузлом оборони села стала Покровська церква-фортеця. Особливість цього дивовижного храму полягає в тому, що архітектори пристосували його для достатньо довгої самостійної оборони, тоді як інші церквй-фортеці, як правило, лише відігравали роль допоміжних укріплень.

Загальна концепція будівлі, конструкція перекриттів і склепінь, окремі архітектурні деталі виразно свідчать про готичний характер пам’ятки. Навколо центральної квадратної частини стоять чотири напівкруглі башти, три з яких завершуються широким зубчатим карнизом. Завдяки цим тісно поставленим баштам храм справляє враження неприступної фортеці. Монолітність стін підкреслюють невеликі бійниці-вікна. Сувора, аскетична зовнішність будівлі пожвавив лише пояс машикулів, що спираються на фігурні кронштейни.

Центральна будівля (власне церква) має два поверхи і перекрита двосхилою крівлею з характерними для готичної архітектури високими ступінчастими фронтонами. Спочатку вони фланкували високу двосхилу крівлю, але в 1906 р. замість неї був влаштований декоративнцй верх. Приміщення першого поверху, квадратне в плані (8×8 м, висота 6,5 м) з круглими кріпосними вікнами і амбразурами перекрите складною системою склепінь з готичними нервюрами. Стіни церкви, що місцями досягають двометрової товщини, складені з вапняку, склепіння — з цегли.

Інтер’єр церкви скромний і затишний. Тут збереглися фрескові розписи XVI ст. Під час ремонту храму в XVI ст, портали дверних отворів були прикрашені білокам’яним різьбленням в стилі ренесанс. Верхній поверх, призначений для розміщення стрільців, має цілу систему стрільниць-амбразур. Як на першому, так і на другому поверсі влаштовані бійниці. Завершуються стіни поясом машикулів з чотирма мініатюрними башточками на одного стрільця, розташованими по кутах.

Покровська церква-фортеця. Як добратися?

До села можна доїхати від м. Ярмолинці – це приблизно 15 км, а тому сюди йдуть рейсові автобуси, можна замовити й таксі. Дорога до Сутківців від Ярмолинців досить в хорошому стані, а тому можна вирушати й на власному авто. Від Хмельницька до м. Ярмолинці можна доїхати потягом – з. ст. Ярмолинці.

Стежками