Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Наш графік роботи кожен день з 09:00 - 20:00. Кожні 10% з доходу ми відправляємо через програму «United 24» на допомогу ЗСУ.
(067) 446-75-35 - Валентина
  • 1945
  • 4

Одеса єврейська: будинок Рабиновича і кладовище в 34 футбольні поля

7 жовтня 2016

Віддаючи данину найдавнішому народу, пропонуємо вам прокататися по єврейських місцях Одеси-мами.

Тур до Одеси

Історія євреїв Одеси почалася ще до заснування самого міста. Згідно з історичними джерелами, євреї селилися в турецькій фортеці Хаджибей, що знаходилася на території майбутньої Одеси. Віддаючи данину найдавнішому народу, "Сегодня" прокотилася по єврейських місцях Одеси-мами. Під час покатушок ми дізналися, що на момент заснування міста євреїв у ньому налічувалося 246, що становило 10% усього населення.

ЄВРЕЙСЬКИЙ ЦВИНТАР. "ЩАСЛИВОЇ ДОРОГИ" В ПІТЕР

Єврейське кладовище в Одесі заснували після Другої світової війни. Це один з найбільших цвинтарів в Україні, який займає площу у 24 га, яку можна порівняти з розмірами 34-х футбольних полів. Тут покояться останки актриси Віри Холодної, а також знайшли останній притулок засновник "Куяльника" Ераст Андріївський і журналіст Василь Навроцький. Сюди з Другого християнського кладовища, зруйнованого в кінці 1970-х, перенесли могили рабинів і Меморіал жертв погрому 1905-го. Старожили жартома називають кладовище "Щасливої дороги". Справа в тому, що воно знаходиться практично на виїзді з міста, де дорога переходить в трасу Одеса — Київ — Санкт-Петербург.

Адреса: вул. Хімічна, 7

КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР. ДІТИ ВЧАТЬ БАТЬКІВ ЖИТТЮ

Сьогодні Єврейський культурний центр Beit Grand працює у багатьох напрямках і задіює всі вікові категорії. Так, наприклад, для найменших тут є студії малювання, ритміки, вивчення мов і навіть особлива студія, де вчителями для своїх батьків виступають самі діти. Для студентів щотижня проводять ігри "Що? Де? Коли?", працює театральна студія і проходять засідання клубу кіноманів. Щоб підняти дух єдності і відродити сімейні цінності, в "Бейт Гранде" проводять "Сімейні неділі", де дорослі і діти разом відпочивають і грають в активні ігри.

Адреса: вул. Ніжинська, 77/79

ШКОЛА. ВИХОВУЮТЬ ФІЛОЛОГІВ-ЧЕМПІОНІВ

Одеська спеціалізована школа I—III ступенів з поглибленим вивченням івриту та англійської мови "Хабад-Ор Авнер" — одна з найбільших єврейських шкіл на всьому пострадянському просторі. Вже 15 років тут отримують не тільки знання, але і справжнє єврейське виховання тисячі хлопців і дівчат із Одеси та інших міст України. До речі, команда школи — володар Кубка чемпіонів Всеукраїнського турніру юних філологів.

Адреса: вул. Єврейська, 25

МУЗЕЙ ГОЛОКОСТУ. ЕКСПОНАТИ ЗБИРАЛИ ДВА РОКИ

Одеський музей Голокосту пам'яті жертв фашизму — другий після Харківського недержавного музею такого роду в Україні, а створили його у 2009-му. Експонати для музею збирали з різних джерел протягом майже двох років. Тепер тут складають списки загиблих, виявляють місця масового знищення євреїв у період Другої світової війни на території Трансністрії. А також організовують зустрічі колишніх в'язнів, які пережили катастрофу, врятованих та їхніх рятівників. Регулярно в музеї проводять творчі зустрічі, презентації книг і покази тематичних фільмів. Крім того, працівники музею займаються вихованням та освітою молодого покоління — школярів і студентів.

Адреса: вул. Мала Арнаутська, 111

БУДИНОК РАБИНОВИЧА. АРХІТЕКТУРА І КОМФОРТ

Нинішній провулок Віце-адмірала Азарова, в якому стоїть будинок Рабиновича під номером 11/11-а, раніше служив кордоном між величезними хуторами Куріс і Россетті. Ділянка Россетті раніше належала генерал-ад'ютанту Леву Наришкіну, господарю палацу на вулиці Софіївській, де нині розташувалася Картинна галерея. На плані Одеси 1855-го в тій частині ділянки, що ближче до моря, знаходилась приморська дача князя Михайла Воронцова. Сам будинок Рабиновича був цікавий не тільки з архітектурної точки зору, але і з точки зору кращих на той час критеріїв комфорту. Наприклад, в деяких джерелах згадується, що тут був власний дитсадок, пральня та навіть спортзал.

Адреса: Французький бульвар, 11

ДИТЯЧИЙ САДОК. ДВІ ІНОЗЕМНІ І ВИХОВАННЯ З ДЕВ'ЯТИ МІСЯЦІВ

Дитячий садок освітнього комплексу "Хабад" — найстаріший в усьому південному регіоні України. До речі, беруть сюди набагато раніше, ніж у звичайних садочках, — виховання і навчання дітей тут починають у 9-місячному віці, в той час як у звичайні державні або приватні садки вихованців набирають лише з двох років. Втім, цей заклад для єврейських дітей – не єдиний у місті. Подібні дитячі установи розташовані в найбільших житлових масивах Одеси, спеціально для того, щоб малятам і батькам не доводилося витрачати багато часу на дорогу. У всіх єврейських садках — тісний взаємозв'язок у навчанні і вихованні дітей між яслами і школою, тут вихованці переходять із однієї вікової групи в іншу, досягаючи фінальної – підготовчої до вступу в школу. В єврейському садку "Хабада" одеські малюки вивчають дві іноземні мови: іврит і англійську, а також спілкуються з носіями мов. Переходячи до школи при освітньому комплексі, вихованці їздять у поїздки і голосно відзначають національні свята.

Адреса: вул. Водопровідна, 13

Сегодня