Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Працюємо для Вас кожен день з 09:00 до 21:00, неділя — вихідний.
(096) 010-99-77(093) 607-53-09 (viber)
  • 1774
  • 4

Цікава прогулянка: де жили і чим володіли градоначальники Одеси минулих століть

17 листопада 2016

Ми вирішили згадати, яким майном володіли градоначальники і генерал-губернатори Одеси в минулому, і які пам'ятки тепер носять їх імена

Навколо електронних декларацій діючих чиновників розгорівся небувалий ажіотаж. "Сегодня" вирішила згадати, яким майном володіли градоначальники і генерал-губернатори Одеси в минулому, і які пам'ятки тепер носять їх імена. Під час сьогоднішньої велопрогулянки ми побачимо особняки Григорія Маразлі, дізнаємося, коли відомий маяк став Воронцовским і мав генерал-губернатор Коцебу відношення до однойменного мосту.

ЛАНЖЕРОН. ВОРОТА ДАЧІ, ДЕ БУВАВ ПУШКІН

Одесити вже почали забувати, що Ланжерон – це не тільки назва міського пляжу, а й ім'я графа – градоначальника Південної Пальміри початку XIX століття. Саме під час правління графа Ланжерона Одеса отримала статус порто-франко, який приніс місту економічний підйом. Поруч з нинішнім пляжем "Ланжерон" розташовувалася дача графа, але зараз ми можемо милуватися лише її парадними воротами – єдиним елементом, який залишився від розкішного особняка, в якому бував Олександр Пушкін. Парадний вхід побудували в 1830-м за проектом архітектора Франца Боффо, а через рік генерал-губернатор помер, заповівши дачу місту за умови, що пляж облаштують і зроблять загальнодоступним. Три роки тому арку відреставрували за старими зображеннями.

ДАЧІ МАРАЗЛІ. ДІМ ДРУЖИНИ І САНАТОРІЙ

Старовинний особняк, зведений за проектом Фелікса Гонсіоровського в 1890-м на розі Успенської вулиці і Лідерсовського бульвару зараховують до майна градоначальника Григорія Маразлі. Насправді належав його дружині – Марії Фердінадовні, яка отримала будинок від першого чоловіка – Павла Кіча. Звичайно, Маразлі там бував, але не жив постійно. А справжня дача градоначальника знаходиться на Французькому бульварі і тепер відноситься до санаторію імені Чкалова. Крім будинку, зараз там можна побачити і стару оранжерею Григорія Маразлі.

МІСТ КОЦЕБУ. В ЧЕСТЬ КРИХІТКИ-ГУБЕРНАТОРА

Генерал-губернатор Новоросійського краю і Бессарабії Павло Коцебу, призначений на цю посаду в 1864-м, отримав прізвисько Крихітка Коцебу. Так його називали через низький зріст, який за легендами не перевищував 140 см. В Одесі пам'ять про Крихітці зберігає міст над майже зруйнованим Деволановським спуском, який з'явився в кінці XIX століття, через 20 років після того, як Коцебу покинув пост, і був названий на його честь. Міст спроектував архітектор Семен Ландесман, а каркас виготовили у Франції. Одесі залишалося тільки зібрати і встановити споруду. До цього дня тут збереглися старовинні ажурні огорожі і дореволюційний герб міста з якорем-кішкою. Зараз ведеться масштабна реконструкція моста, а чиновники обіцяють зберегти автентичність конструкції і закінчити роботи навесні 2017 року.

БУДИНОК ГРИГОР'ЄВА. СТАРОВИННЕ КАФЕ І ГОТИКА

Мало хто пам'ятає, що в будинку 1872 року побудови, на розі вулиць Ланжеронівської і Катерининської, не тільки знаходилося популярне кафе швейцарця Якова Фанконі, але і жив місцевий генерал-губернатор Аполлон Григор'єв, який уславився борцем з місцевою злочинністю. Будівлю звели в псевдоготичному стилі і прикрасили крилатими фігурами.

ВОРОНЦОВСЬКИЙ МАЯК. ДОЛЯ МОРСКОГО ОРІЄНТИРА

Маяк в одеському порту найчастіше нагадує про себе одеситам в туманну погоду – тоді його гул можна почути практично в будь-якій частині міста. А помилуватися ним можна в ясні дні з причалу морвокзалу або на одній з численних екскурсій. Щоб піднятися наверх, туристу необхідно подолати 135 сходинок. Незважаючи на те, що маяк названий Воронцовським, генерал-губернатор граф Воронцов не мав ніякого відношення до його появи. Насправді перший дерев'яний орієнтир прикрасив Рейдовий мовляв в порту в 1845-м за рішенням адмірала Лазарєва, командувача Чорноморським флотом. Воронцовським його назвали вже в 1863-му, після реконструкції та заміни дерева на чавун і метал. За довгу історію маяк тричі перебудовували: два рази – в XIX столітті і ще раз – після того, як 1941-му його підірвали, щоб фашистські війська не могли орієнтуватися. Кажуть, купол довоєнного маяка досі лежить на дні.

ПАРК РІШЕЛЬЄ. КУТОЧОК ВЕРСАЛЯ ДЛЯ ГЕРЦОГА

Засновником великого парку між історичними районами Слобідки і Молдаванки в Одесі в 1810-му був перший градоначальник Дюк де Рішельє. У той час околиці міста були зовсім не привабливими для життя, і герцог особистим прикладом хотів показати, що там можна жити. У парку є невеликий ставок з острівцем, на якому влаштувалося кафе, фасад якого стилізували під замок. Якщо проїхати вглиб парку, можна знайти занедбаний будинок: він прикрашений досить старими на вигляд барельєфами риб і якорів, а жителі околиць запевняють, що зустрічали тут привид. Варто пройти трохи далі "обителі примари", і вам відкриється ще одна цікаве будова – невеликий красивий будиночок, дах якого прикрашає конструкція, схожа на корону з герба Рішельє. А відпочити завжди можна на лавці біля центрального фонтану. За переказами, герцог називав цей парк "квітучим куточком Версаля". Вже після його смерті парк втратив свій розкішний вигляд.

СЕГОДНЯ