Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Працюємо для Вас кожен день з 09:00 до 21:00, неділя — вихідний.
(096) 010-99-77(093) 607-53-09 (viber)
  • 1953
  • 4

Глухівська фортеця

16 січня 2017

Глухівська фортеця , вірніше її залишки , розташовані в центральній частині Глухова на краю плато , що підноситься над річкою Есмань , і являють земляний вал довжиною 1400 м з кам'яними в'зднимі воротами - Київські ворота.

Поява перших фортифікаційних споруд у Глухові пов'язана з підписанням Поляновського миру між Річчю Посполитою та Росією у 1634р . за яким східна частина Сіверщини була остаточно закріплена за Польщею. Вже у 1635 р. стараннями старости Олександра Пісочинського Глухів став потужною укріпленою фортецею та мав тридільну систему укріплень , зведену на місці стародавнього городища. За описами 1654р., складеними московськими представниками після Переяславського договору, центральну частину фортеці займав двір Пісочинського , оточений сухим ровом з частоколом та земляним валом з дубовим острогом - земляний вал мав ширину до 40 м , а рів глибину до 15 м. Інша частина фортеці круто спускалася до річки, маючи природну неприступність.

Міську слободу захищав земляний вал першого ешелону укріплень. Укріплення були настільки потужними що дозволили запорізьким козакам не тільки вистояти натиск дев'яностотисячної армії польського короля Яна- Каземира взимку 1663р. але і звернути їх у втечу козаками гетьмана Івана Брюховецького. У 1685 р. фортеця та міські будівлі згоріли під час пожежі.

У цей час землі Війська Запорізького вже були під протекторатом Росії і у Глухові була побудована нова фортеця по колу 2,3 км , що охоплювала все плато і мала характерні кріпосні конфігурації. З 1708р. м. Глухів стає резиденцією гетьманів Війська Запорізького , фактичною столицею України . Все наступне століття фортеця неодноразово перебудовується , все більш набуваючи регулярні обриси з п'ятикутними у плані бастіонами та з потрібними елементами класичної фортифікації.

У 1766-1769 р. двоє з п'яти дерев'яних воріт фортеці - Київські та Московські за проектом архітектора Андрія Квасова були змінені на і кам'яні. У 1783 р. на території Малоросії замість козацьких було створено 10 кавалерійських регулярних російських полків , гетьманщина була повністю скасована , Крим до цього часу став російським - Глухівська фортеця втратила своє стратегічне положення і у 1802 р. за розпорядженням генерал -губернатора Малоросії князя Олексія Куракіна кріпосні земляні вали були зриті , а рови засипані. Московські кам'яні ворота були знесені.

У наш час Глухівська фортеця , будучи свідком становлення України і центром одного з літописних міст України входить до складу Державного історико -культурного заповідника у м. Глухові.

restplace.com.ua