Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Працюємо для Вас кожен день з 09:00 до 21:00, неділя — вихідний.
(096) 010-99-77(093) 607-53-09 (viber)
  • 1981
  • 4

Одеса два століття назад: цікава прогулянка

29 січня 2017

Одеса два століття назад: цікава прогулянка.

Тур до Одесси

Одеса активно розростається і перебудовується, з'являються нові архітектурні форми, а дивовижні будівлі минулого поступово руйнуються. У місті збереглося досить багато пам'яток архітектури початку XX століття, а ось їх попередників залишилося зовсім мало.

Цього разу ми дізнаємося більше про будинки, які побудували в молодої Південній Пальмірі. Деякі з них, наприклад, корпус інфекційної лікарні, перебувають у жалюгідному стані, інші – вже реконструюють і добудовують. А колись там були сховища зерна, богадільня і операційні світил медицини.

"ІНФЕКЦІОНКА". ЛІКАРНЯ ЧАСІВ СКЛІФОСОВСЬКОГО

Найбільш вражаючий корпус Одеської обласної інфекційної лікарні побудували в стилі класицизму на самому початку XIX століття. Першою звели центральну частину, а два напівкруглих крила будували до 1927-го. Спочатку будівля призначалася військовому госпіталю. Потім його віддали на потреби карантинної лікарні морського порту, потім передали першій міській лікарні. В цьому корпусі в середині XIX століття працювали відомі хірурги Микола Пирогов і Микола Скліфосовський. Зараз ескулапи приймають пацієнтів тільки в лівому крилі. У правому – впав дах і частина стін. Будівля вважається пам'яткою архітектури національного значення, але реконструкцію поки не ведуть.

Вул. Пастера, 5

ВАЛЛІХОВСЬКА БОГАДІЛЬНЯ. ПОДАРУНОК МАКЛЕРА

Будинок звели в середині XIX століття для успішного біржового маклера Леопольда Валліха. Заможний підприємець володів в місті кількома магазинами. Дві будівлі, які використовувалися торговцями в Валиховский провулку, маклер наказав віддати місту для облаштування в них богадільні – притулку для старих і немічних чоловіків і жінок з відділенням для дітей. На фасаді будинку під №6 досі збереглася табличка, яка вказує, що притулок відкрили за кошти Леопольда Валліха. Саму будівлю звели з відшліфованого ракушняка. На фасаді немає штукатурки, а замість ліпнини його прикрашають ковані елементи. А дах вінчають масивні трикутні виступи, схожі на корону.

Пер. Валліховський, 6

БУДИНОК З ЄДИНОРОГАМИ. ДЛЯ ЛЮБИТЕЛІВ ФЕНТЕЗІ

Гарний триповерховий будинок на розі вулиць Софіївської і Торгової в XIX столітті належав архітекторові Ксаверію Скаржинському, який спроектував безліч будівель в Санкт-Петербурзі, Харкові та Чернігові. Проект свого будинку в Одесі Скаржинський також підготував самостійно. Фасад прикрашають ліпнина, декоративні балкони з кам'яними огорожами і арочні вікна, а дах – металевий купол. До сих пір збереглися оригінальні ковані ворота на в'їзді у двір. Також фасад будинку на "скошеному" кутку третього поверху прикрашає фамільний герб Скаржинського – гарцюючий єдиноріг. У народних повір'ях казкове тварина символізує силу і може очищати воду, отруєну зміями.

Вул. Софіївська, 15

ОДЕСЬКИЙ ПАЛАЦ. В СТИЛІ ІТАЛІЙСЬКИХ ПАЛАЦЦО

Місцеві жителі прозвали цю двоповерхову будівлю палацом за схожість із середньовічним італійським палаццо. Цей незвичайний будинок звели в 1837-м за проектом архітектора Георгія Торічеллі. Всередині приміщення створили у вигляді анфілад – довгого ряду наскрізних кімнат, а з боку двору встановили напівротонду з колонами. На початку XX століття тут працювали кілька готелів і ресторан, а після 1917-го апартаменти перетворили на комуналки. У минулому році після тривалого простою без ремонту будівлю реконструювали. У процесі ремонту будівельники примудрилися додати палацу ще один поверх-мансарду, але міські чиновники пообіцяли повернути пам'ятнику архітектури первісний вигляд.

Вул. Ніжинська, 68

БУДИНОК ЛЕРХЕ. СТАРОЖИЛ ПРИМОРСЬКОГО БУЛЬВАРУ

У першій половині XIX століття цей будинок, побудований в 1820-е, належав заможному купцеві на прізвище Лерхе. В кінці століття особняк вирішили переробити, запросивши архітектора Германа Шеврембрандта, який прославився як творець одеської Кірхи. Зодчий створив будова в стилі псевдобарокко і рясно прикрасив фасад будівлі ліпниною, колонами і закругленими догори вікнами. До слова, в XIX столітті триповерховий будинок з надбудовою помітно виділявся на тлі звичних двоповерхових особняків і здавався місцевим жителям величезним і таким, що псує загальний вигляд бульвару.

Відстань: Приморський бульвар, 5

САБАНСЬКІ КАЗАРМИ. ВІД СКЛАДУ ДО КЛАСІВ

У 1827-му архітектор Георгій Торічеллі спроектував для купця Ієроніма Сабанського величезне, за мірками того часу, зерносховище. Тоді ця будівля, побудована в стилі ампір, вважалася найбільшим складом в місті і виднілася з будь-якої точки в центрі Одеси. Коли Сабанський підтримав польське повстання 1830-х, сховище разом з іншим майном торговця конфіскували в покарання. Якийсь час будівля використовували як танцювальні класи, потім в якості навчальних приміщень і казарм для військових. Зараз тут живуть і навчаються майбутні копи.

Вул. Канатна, 23

Сегодня