Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Працюємо для Вас кожен день з 09:00 до 21:00, неділя — вихідний.
(096) 010-99-77(093) 607-53-09 (viber)
  • 1825
  • 4

Ужгородський замок: неприступний палац-цитадель

6 червня 2016

Історія України відображена не лише на папері, але і в камені.

Історія України відображена не лише на папері, але і в камені. Сьогодні на території України налічується близько півсотні замків, що збереглися до наших часів у відносно нормальному стані. Про найвідоміші замки України Велика Епоха вже писала в статті «Замки України ― наша кам'яна гордість». Хотілося б зупинити увагу ще на одному легендарному замку ― Ужгородському.

За могутніми 10-метровими стінами фортеці, як черепаха під панциром, ховається один із найдавніших замків України. Якщо уявити, як колись він був укріплений ще й глибоким ровом, через який перекидали підйомний міст, то виникає чітке уявлення, якою недосяжною цитаделлю поставав Ужгородський замок перед обличчям ворога.

Навряд чи ми коли-небудь точно дізнаємося історію походження цієї фортеці. Достовірно відомо, що в Х ― на початку XI століття вона вже існувала. У той час Закарпатська область входила до складу Угорського королівства. Ужгород із його замком став адміністративним центром одного з округів цієї держави.

Помітну трансформацію один із найбільш неприступних замків України пережив у ХIV столітті. За допомогу в придушенні повстання угорський король Карл Роберт дарує Ужгородський замок італійським братам Другетам. А що? Нормальний подарунок за розцінками тих часів. Ті, в свою чергу, перебудовують замок «на свій смак». Зміцнивши його високими ромбоподібними бастіонами з гарматами, оточивши потужними товстими стінами (до 3 м) і викопавши рів, магнати Другети перетворили Ужгородський замок на справжній палац-цитадель. Приблизно таким він і дійшов до наших часів. Адже після цього жоден завойовник не зміг взяти замок штурмом.

Доля Ужгородської фортеці, як і більшості замків України ― це нескінченна зміна власників, кожен з яких намагався внести у зовнішній вигляд та облаштування замку щось своє. Так у ХVIII столітті, коли замок належав австрійцям, тут відкрили духовну семінарію.

Сьогодні на території замку розмістився Закарпатський краєзнавчий музей. У внутрішньому дворику Ужгородського замку першим вас зустріне «Геракл, що вбиває Лернейскую гідру». Ця залізна скульптура, як і статуя «Гермеса під час відпочинку», а також статуя міфічного Турула, що злітає, прибула до музею з інших міст Закарпаття. Не можна не звернути увагу на глибокий колодязь у дворі. Говорять, що він з'єднаний підземним ходом з річкою Уж. Що, власне, ймовірно, бо ж у стінах цього легендарного замку України знайдено величезну кількість таємних ходів.

Цікаво зазирнути у внутрішні приміщення замку, де можна детально вивчити багату колекцію археологічних експонатів. Тут і стародавня зброя, і прикраси, і предмети побуту. У всій Європі широко відома бронзова колекція музею, що налічує близько двох тисяч предметів старовини.

Кращим завершенням екскурсії стане чарівна панорама, що відкривається з оглядового майданчика замку. Колись звідси за життям міста спостерігали правителі і полководці. Тепер же поглянути на світ з висоти Ужгородського замку може кожен небайдужий до найдавніших пам'яток історії турист.

Велика Епоха