Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Працюємо для Вас кожен день з 09:00 до 21:00, неділя — вихідний.
(096) 010-99-77(093) 607-53-09 (viber)
  • 1946
  • 4

Садиба князів Четвертинських в стилі фахверк на Вінничині

14 липня 2016

На Вінниччині знаходиться цікава садиба ХІХ століття — палац Четвертинських.

Знаходиться ця пам’ятка архітектури в селі Комаргород, Томашпільський район Вінницької області. Про село Комаргород відомостей історичних мало. Але точно відомо, що Комаргород, належав раніше князям Четвертинським, що походять із давнього українського княжого роду, відомого ще з кінця ХІV століття. Тут народився князь Владислав Святополк-Четвертинський і його сини-князі Стефан Владиславович та Еммануель Владиславович.

Приблизно в середині XIX століття маєток із палацом відходить у власність Миколі Петровичу Балашову, що походив з російського дворянського роду і належав до однієї з найбагатших і знатних родин Росії.Сама садиба зазнала капітальної перебудови. Стала схожа на будову в стилі швейцарських шале. Раніше була ще й оранжерея, яка не збереглася. В дні революційних подій 1917 року, залишивши маєток, господарі успішно втекли у Фінляндію, а звідти — у Францію доживати свій вік. Маєток залишився пусткою.

Парк, що розкинувся біля палацу Четвертинських, займає площу у 2,5 гектара, датується кінцем XIX століття. До наших днів збереглося близько ста різних деревно-чагарникових порід. За маєтком на підвищеному місці розкинувся сосновий бір — звідси відкривається панорама на дубово-ясеневий масив і головну алею. Сосна була улюбленим деревом Балашова. Ходять чутки, що саме сосною було висаджено в парку у вигляді букв прізвище нового господаря «Балашов». Його можна прочитати тільки, піднявшись на висоту пташиного польоту.

Цей похмурий палац-шале в оточенні старих ялин, скоріше нагадує замок із привидами. Але привидів тут немає. Зараз у цьому приміщенні знаходиться один з корпусів Комаргородського аграрного ліцею, більшість приміщень у поганому стані. Звичайно шкода, що ця цікава пам’ятка архітектури в такому занедбаному стані і зовсім неприваблива для туристів. Але вона є і її ще можна відродити, адже вона знаходиться в центральній Україні і це наша історія.

Відкривай Україну