Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Наш графік роботи кожен день з 09:00 - 20:00. Кожні 10% з доходу ми відправляємо через програму «United 24» на допомогу ЗСУ.
(067) 446-75-35 - Валентина
  • 2959
  • 4

Садиба Даховських

21 серпня 2016

В Україні величезна кількість красивих місць, про які більшість наших громадян навіть не здогадується.

В Україні величезна кількість красивих місць, про які більшість наших громадян навіть не здогадується. Давайте будемо виправляти це разом. Сьогодні ми розповімо про чудовий палац, який сховався в невеликому селі Леськове в Черкаській області.

Садиба Даховських – це неоготичний палац у стилі англійських середньовічних замків. Він розташований на території ландшафтного парку, який був закладений ще в XVIII-XIX століттях поміщиками Даховськими. Будівля вражає суворістю і, одночасно, витонченістю архітектури. Центральний елемент композиції – квадратна башта-донжон в оточенні круглих і багатокутних зубчастих веж. Інтер’єри колись були прикрашені живописними полотнами й скульптурами. В даний час на території в 85 гектарів знаходяться: безпосередньо замок Даховських, листяний парк на лівому березі річки Конелка й хвойний – на правому березі, гребля, водосховище і сад.

Історія садиби досить цікава. Вона створювалася чотирма поколіннями сім’ї Даховських понад століття. Село Леськове та навколишні землі дісталися родині ще в 1770 р. Першим власником садиби став Маріан Даховський, який спорудив невеликий двоповерховий будинок на березі річки з окремим приміщенням для садівника. Обидві будівлі знаходяться тут і зараз. Наступне покоління розгорнуло більш активну діяльність. Олександр і Гонората, взявши приклад з “Софії” в Умані, вирішили перетворити свій будинок на палац з парком і ставком. Але всі свої плани їм здійснити не вдалося і будівництвом зайнялося вже третє покоління: брати Карл і Казимир.

Починаючи з 1850-го за 30 років був побудований двоповерховий палац у класичному стилі, який прикрашали дві вежі в три поверхи. З першого поверху можна було вийти на балкон, з якого відкривався вид на парк. Територія замку й листяної частини парку була оточена цегляним парканом. Для будівництва всіх цих об’єктів була потрібна дуже велика кількість цегли, тому братам навіть довелося відкрити свій власний цегляний завод.

У 1880-х повноправним господарем садиби стає син Казимира Тадеуш. Отримавши інженерну освіту в Європі й повернувшись на батьківщину, він вирішив внести свої корективи та надати сімейному палацу європейських фарб. Він його добудовує з урахуванням новітніх архітектурних тенденцій. Слабкістю Тадеуша була верхова їзда, тому третину маєтку він перетворив на конезавод.

Після революції родинний маєток Даховських було націоналізовано. Спочатку тут влаштували будинок відпочинку для працівників цукрової промисловості й піонерський табір. Під час війни в маєтку був військовий госпіталь. У післявоєнні роки будівля використовувалась як туберкульозний диспансер закритого типу, але після протестів громадськості, він був перетворений на госпіталь для військовослужбовців.

У 2003 р. все майно госпіталю було вивезено, а сьогодні територія садиби є закритою і охороняється. Тому не дивно, що про такий красивий замок, крім місцевих, мало хто знає. Зараз садибу орендує приватне підприємство. Формально вхід туристам заборонений, але можливі винятки – про відвідини можна домовитися заздалегідь.

Всвіті