Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Наш графік роботи кожен день з 09:00 - 20:00. Кожні 10% з доходу ми відправляємо через програму «United 24» на допомогу ЗСУ.
(067) 446-75-35 - Валентина
  • 669
  • 1

Палац графів Шенборн

Замок Берегвар - романтична резиденція графів Шенборн. Сьогодні вона використовується в якості санаторію. У парку перед палацом можна напитися мінеральної води.

Невелике село Карпати недалеко від Мукачева приваблює мало не легіони туристів. У цьому мальовничому куточку облаштовані санаторії, тут існує романтичне місце під назвою Скала Любові, з якого відкривається захоплюючий гірський пейзаж. Але головна атракція - це санаторій «Карпати». Не варто дивуватися: це заклад для лікування і відпочинку розташовано в стінах замку Берегвар.

Вежі й стіни Берегвар нібито запозичені з лицарського роману або казки про чарівників і героїв. Тож не дивно, що за часів СРСР замок любили використовувати як декорацію для зйомок кіно. Тут створювалася казка «Снігова королева» та культовий фільм про розвідників «Сімнадцять миттєвостей весни».

Колись романтичний палац служив резиденцією і мисливським будинком для шляхетної родини графів Шенборн. Він перетворився в санаторій тільки в 1946 році, коли в цих краях не залишилося і натяків на аристократів. Казковий вид споруди - данина модному в кінці XIX в. стилю під назвою «неоромантизм». Архітектори нібито дійсно прагнули відтворити в реальності казкові палаци, об'єднуючи елементи готичної та романської архітектури.

Удівля замку Берегвар має своєрідну родзинку: воно побудовано за астрономічним принципом. Це означає, що кожен елемент будови не тільки виконує свою практичну функцію, а й має символічне значення. Так, кількість вікон налічує 365 - за кількістю днів у році. Ще одне віконце замуровано на випадок високосного року. Димоходів в палаці - 52, стільки ж, скільки тижнів у році. Входів 12 - за кількістю місяців, а кути замку прикрашають 4 вежі, які відповідають 4 порами року. На шпилях ви побачите флюгери і куранти, а на одній з веж встановлений дзвін, який відбиває кожну годину. Будівля щедро декоровано вітражами і барельєфами з символікою Шенборн.

Місце для резиденції було вибране настільки вдало, що власникам не довелося вносити значних змін в ландшафт. Біля палацу за наказом графа був розкинуть розкішний сад-дендрарій, який сьогодні перетворився в парк санаторію. У парку можна побачити безліч рідкісних рослин: італійські гліцинії, Веймутова сосни, тиси і магнолії. Навесні цвіте екзотична японська сакура, яку привіз до палацу граф Шёнбор власною персоною. Англійська сад займає 19 га території, його прикрашають кілька скульптурних композицій, які зображують оленя і ведмедів. Під формулюванням «англійський сад» мається на увазі просторий парк з великою кількістю зелених газонів і стежок, який частково зберігає елементи дикої природи.

В глибині саду можна знайти Джерело Краси. Якщо в ньому вмитися, довго не будете старіти. Це не легенда, так як серед дерев причаївся бювет з цілющою мінеральною водою, насиченою корисними речовинами. Тому Джерело Краси вабить не тільки туристів, але і любителів санаторного відпочинку, які приїжджають в ці краї зміцнити власне здоров'я.

У центрі саду викопано декоративне озеро - варто звернути увагу на його абрис. Як і архітектурна композиція замку, озеро має символічне значення - його обриси відтворюють карту Австро-Угорської імперії того часу. Мабуть, першими господарями замку були затяті прихильники австрійської монархії. Але як вони опинилися на Закарпатті та хто володів землею до них?

Німецькі господарі замку

Історія українського Закарпаття тісно переплетена з долею Шенборн - чи не найбільших землевласників, величних аристократів, яким волею австрійського цісаря були подаровані численні закарпатські землі. До Шенборн на території сучасної Закарпатської області правили різні династії аристократів: одночасно славна і сумно відома сім'я Баторі - Баторія. Стефан Баторій займав польський і литовський престоли, а ось його рідна племінниця Ержебет отримала прізвисько «кривава графиня». Вона була засуджена і кинута у в'язницю за вбивства молодих дівчат, в крові яких вона нібито купалася, щоб зберегти красу і молодість. Від Софії Баторі закарпатські землі перейшли до її невістці - Ілоні Зріньї і її синові Ференцу II Ракоці. Після поразки угорського повстання, очолюваного сім'єю Ракоці, землі були конфісковані австрійської короною - а пізніше прихильний імператор подарував їх Шенборн. Так на закарпатських землях виникла шановна німецька династія, яка почала правити з типово німецьким педантизмом.

Аристократам подобалося відпочивати в своїх володіннях, тому графи приїжджали сюди на полювання і запрошували своїх світських друзів. Мальовнича місцевість приваблювала нових власників, які отримали її «в довічне володіння», тому був обраний чарівний куточок - і в ньому побудований дерев'яний мисливський будиночок. «Чарівним куточком» було призначено урочищі Берегвар - через півстоліття замість невеликого будиночка тут звели палац, який отримав свою назву від урочища, де він розташований. Але люди з самого початку називали резиденцію просто «палац Шенборна», тому сьогодні його домашнє найменування популярно в путівниках.

Охоче пов'язана одна з палацових легенд, які можна почути в цих краях. Подейкують, нібито один з графів був страшним ревнивцем. Він постійно стежив, чи не зраджує йому дружина. Тому граф не міг зосередитися на полюванні і постійно повертався до своєї резиденції з порожніми руками. Одного разу він зустрів в лісі місцеву ворожку, яка сказала, що існує спосіб перевірити, чи вірна йому дружина. Ворожка запропонувала своєрідну ордалія, «Божий Суд». Якщо графиня, ціла і неушкоджена, спуститься з Соколових скель - вона вірна і завжди була вірною. Соколов скелі - прямовисна кам'яна стіна навпроти палацу, але графиня легко спустилася з практично вертикальної скелі, довівши свою чесність. Однак, опинившись внизу, вона відразу ж пішла від графа - адже він так легко погодився ризикнути її життям. Переказують, що після смерті графині в палаці з'явився привид - приведення жінки в чорному вбранні.

Напередодні війни купити палац планував Герман Герінг - рейхсміністр авіації Третього Рейху. Але завадив його планам президент Карпатської України Волошин. У разі вирішення питання на користь Герінга, президенту був обіцяний великий позику, але німці отримали відмову, і власником залишився граф Георг-Ервін фон Шенборн, який залишив Мукачево тільки в 1944 році.

Після Другої світової війни Закарпаття перетворилося в частина радянського світу, і для аристократичних розваг не знайшлося місця. Після закінчення бойових дій замок використовували як будинок відпочинку, а пізніше, під протекцією Микити Хрущова, він став першим кліматологічних санаторієм цих країв. Спеціалізація санаторію - лікування і реабілітація після хвороб судин і серця.

Як дістатися до палацу

Споруджуючи свою резиденцію, граф Шенборн подбав і про залізничне сполучення. Недалеко височіє старовинна будівля вокзалу, а від нього веде «стара графська дорога». Залізниця - найзручніший спосіб дістатися до замку. Потрібно лише сісти на електричку, яка довезе вас до станції «Карпати». Будівля самої станції нагадує старовинний палац, а значить - помилитися зупинкою неможливо. На жаль, потрапити в санаторій старим графським шляхом буде непросто - він перекритий. Вхід в замок знаходиться трохи збоку від воріт, до яких веде стара дорога.

Найлегше знайти дорогу власникам авто: потрібно лише вчасно помітити заклад і зупинитися поруч, рухаючись по трасі Київ-Чоп. Санаторій розташований між двома населеними пунктами: Сусково і Чинадієво. Але не поспішайте проїжджати Чинадієво! Не завжди випаде шанс заглянути в цей невелике селище, щоб насолодитися ще одним закарпатським замком: «Сент-Міклош». Ця фортеця набагато старше Берегвар, її звели ще в XIV ст .. «Сент-Міклош» свого часу також належав родині Шенборн, але він більш пов'язаний з попередніми власниками цих земель: сім'ями Баторі і Ракоці. Чинадіївської фортеця називають «замком любові», адже в ній княгиня Зріньї зустрічалася зі своїм коханцем, а пізніше - другим чоловіком, Імре Тьокьолі.

Палац графів Шенборн відкритий для відвідування з 9 ранку до 5 вечора. Звичайно, розглянути зсередини вся будова неможливо, адже воно використовується санаторієм. Але ніхто не завадить вам оглянути романтичну резиденцію зовні, прогулятися в парку і вмитися в Джерелі Краси. Старовинні інтер'єри палацу Берегвар збереглися не повністю, але каміни і сходи залишилися такими ж, якими вони були за часів графів Шенборн. Для екскурсій відкрита бібліотека і камінний зал.

Джерело