Тустань

Величні скелі Львівської області приховують безліч таємниць. Наприклад, залишки старовинного міста, який збирав мито з усього світу.

Крихітна село Урич витягується уздовж дороги, що з'єднує його з селами Підгірці і Східниця. Маючи поблизу такого серйозного конкурента, як курорт Східниця, Урич не відстає. Щорічно сюди навідуються туристи, жадібні до нових вражень. Що саме мандрівники прагнуть побачити? Вони приїжджають помилуватися загадковими сірими скелями, які підносяться неподалік від дороги. Урицькі скелі - цікава природна атракція, і цілком ймовірно, що вони є залишками стародавнього мулу, який покривав дно світового океану Тетіс. А ще на вершині грізних скель колись існував середньовічний оборонний комплекс Тустань. Залишки цієї фортеці унікальні, вони не мають аналогів в Європі. Тому Тустань, разом з Урицькими скелями, включений до складу Державного історико-культурного заповідника.

Сьогодні Тустань - забуте богом, але не туристами місце. Однак в IX ст. тут був важливий оборонний і митний пункт, в цих лісах і горах вирувало життя. Основу фортеці заклало слов'янське плем'я білих хорватів, яким судилося стати одними з предків сучасних українців. Тільки не спитайте: хорвати з Хорватії - нащадки племені червоних хорватів. А наші далекі предки входили до складу Київської Русі і міцно закріпилися на важливому відрізку Соляного шляху.

Нескладно здогадатися, що Соляним шляхом винахідливі купці везли з Русі до Західної Європи сіль - вона була цінним товаром. Крім того, Соляний шлях був частиною величезного торгового тракту, по якому перевозили коштовний шовк. Цей шлях з'єднував далекий загадковий Китай з трохи менш далекими і загадковими берегами Середземного моря. Тустань білі хорвати облаштували в дуже вигідному місці: вони брали мито з купців, а також забезпечували їм охорону. Це був дійсно важливий, міжнародного значення місто-фортеця, про що свідчать археологічні знахідки: тут платили мито навіть арабськими дирхемами, монетами з чистого срібла.

Мандрівники можуть побачити залишки стіни, коридори, сходи, печери, склепіння і колодязі. Історикам і археологам відомо занадто мало про дерев'яну архітектуру домонгольської доби - а фортеця Тустань спочатку була побудована саме з дерева. Звичайно, її раз 5 перебудовували ... Але про первинному вигляді фортеці досвідченим археологам оповідають залишки пазів і врубів, знайдених в камені. Спорудження побудоване в скелю, тому фахівцям вдалося зробити графічну реконструкцію старовинних стін.