Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Наш графік роботи кожен день з 09:00 - 20:00. Кожні 10% з доходу ми відправляємо через програму «United 24» на допомогу ЗСУ.
(067) 446-75-35 - Валентина
  • 347
  • 1

Чорний Черемош

Чорний Черемош — річка в Українських Карпатах (на Гуцульщині), що протікає в межах Верховинського району Івано-Франківської області. Лівий витік Черемошу (разом з Білим Черемошем дають початок Черемошу). Належить до басейну Дунаю.

Довжина 87 км, площа водозбірного басейну 856 км². Похил річки 14,0 м/км. Долина V-подібна, подекуди ущелиноподібна, завширшки 100-200, до 950 м (у межах Верховинсько-Путильського низькогір'я). Вузька мальовнича долина зі стрімкими схилами, вкритими густими лісами. На окремих ділянках у нижній течії трапляються тераси, є навіть невелика заплава завширшки 50-60 м; біля смт Верховини до 300-500 м. На річці чимало перекатів і порогів різної складності. Береги на значному протязі укріплені. Використовується на водопостачання, водний (сплавний) туризм, рекреацію.

Типово гірська річка. Живлення мішане з переважанням дощового і снігового. Льодові явища з кінця грудня до початку січня, скресає у 2-й половині березня; льодостав нестійкий. Річище помірно звивисте, завширшки 20-30 м (найбільша — 45 м); під час межені 15-20 м. Пороги з падінням води 0,5-1,6 м. Глибина коливається 0,2-0,4 м у верхів'ях, до 1 м у нижній течії. Середня швидкість течії 0,8-1,2 м/с. При максимально високих рівнях води ширина річища збільшується до 50-80 м, а швидкість до 5-6 м/с. Середньорічна витрата води за багаторічний період у гирлі становить 18 м³/с. Екстремальна кількість витрати води коливається від 1 м³/с під час межені до 1 100 м³/с під час паводків. Гідрологічний пост біля смт Верховина працює з 1958 року.

Чорний Черемош бере початок на південному сході від села Буркут, на північно-східних схилах Чивчинських гір, які є частиною Мармароського масиву Українських Карпат. У верхів'ях має північно-західний та північний напрямок, а після гирла Дземброні повертає на схід.

Річка є природною межею кількох гірських масивів Українських Карпат. У верхній течії вона відмежовує Чивчинські гори від Гринявських гір, у середній течії — Чорногору від Гринівських гір. Пониззя річки розташоване у Верховинсько-Путильському низькогір'ї; тут вона відмежовує Покутсько-Буковинські Карпати від Гринявських гір.

Чорний Черемош приймає багато приток. Найбільші: Шибений, Дземброня, Бистрець, Ільця, Бережниця (ліві); Жаб'євська, Річка (праві). Витоки річок Шибений, Дземброня, Бистрець та Ільця розташовані на схилах Чорногори, де сніг може лежати навіть до кінця червня, а влітку випадає багато дощів. Тому від гирла Дземброні річка Чорний Черемош сплавна усе літо

.

Населені пункти над річкою від витоків до гирла: Буркут, Явірник, Зелене, Топільче, Красник, Ільці, смт Верховина, Криворівня, Верхній Ясенів, Рівня, Устеріки.

Рафтинг на Чорному Черемоші — екстремальний відпочинок у Карпатах, доступний переважно з квітня до жовтня.

Навесні рівень води у Чорому Черемоші зростає завдяки талому снігу, що сходить з гір. Однак сприятливі для рафтингу періоди трапляються і влітку під час сильних та довготривалих опадів. Слідкувати за рівнем річок в Україні можна за допомогою спеціальної мапи «Гідрологічна ситуація у пунктах спостережень».

Річка Чорний Черемош на ділянці с. Дземброня — с. Красник (10 км) є гарантовано придатною для сплавів у будь-який теплий сезон. Саме цим і зумовлена найбільша її популярність серед шанувальників активного відпочинку на білій воді. Цей відтинок охоплює такі пороги, як Дземброня, Дідів Лікоть, Біла Кобила, Гучок (або Малий Гук), Гук.

Пороги Чорного Черемошу зараховують до ІІ — ІІІ категорії складності. При середньому рівні фізичної підготовки та проходженні коротких навчань і тренувань навіть люди без досвіду можуть здійснити самостійний сплав на надувних маломірних човнах (1-, 2- і 3-місних надувних каяках).

Зазвичай, для рафтингу Чорним Черемошем використовують 6-8-місні рафти, надувні каяки (одно-, дво- чи тримісні), а також туристичні катамарани (дво-, чотири- й шестимісні). Для людей, які мають належний досвід і підготовку, доступні сплави на поліетиленових white water каяках.

Джерело