Хустський замок

Колишня могутня фортифікаційна споруда, що існувала в XI—XIII століттях у місті Хусті (Закарпатська область, Україна), побудована як угорська королівська фортеця для захисту соляного шляху з Хустських воріт і прикордонних районів.

Історія

На окраїнах міста Хуста підноситься гора вулканічного походження, на якій в XI—XII ст. збудовано замок-фортецю. З 1281 по 1321 рр. твердиня належала князям Галицько-Волинської держави. У 1480 році угорський король Матвій Корвін дарує замок королеві Беатріс Арагонській. 1511 року Ласло II віддав Хустський замок з усіма його маєтностями в оренду за 20 тис. золотих угочанському жупану Габору Перені. 1669 року комендант замку Міхай Катона склав його інвентар, куди увійшло 50 гармат, кілька тонн пороху, 3000 ядер у 3 складах. 1709 року в замку відбувався загальнотрансільванський сейм прибічників князя Ференца II Ракоці.

У XVI—XVII ст. за Хуст і його замок часто воювали Габсбурґи і семигородські князі, на нього нападали турки і татари. Останній бойовий виступ Хустського гарнізону відбувся в 1717 році, коли солдати атакували 12-тисячну татарську орду поблизу Вишкова.

Замок був знищений від удару блискавок під час бурі — одна з них 1766 року попала в порохові склади. Жупанат спробував зберегти замок, почав ремонт, але це виявилося безнадійно. 1773 року імператриця Марія Терезія послала свого сина Йосифа оглянути замок. Він розпорядився перевести гарнізон до Мукачево.

1798 року буря пошкодила останню башту замку. Влада дала місцевій громаді дозвіл розбирати замок на будівельне каміння. 1799 року розібрали східну стіну замку для спорудження католицької церкви та різних офіційних споруд у Хусті.

Що подивитися в замку

Руїни фортеці розташовані в прекрасному парку «Хустський замок», на горі вулканічного походження, яка досить ефектно виглядає на тлі рівнини. Дорога, викладена бруківкою, починається біля підніжжя Замкової гори. На південному схилі можна побачити залишки сторожового будинку, який був з'єднаний з твердинею підземним ходом. До нашого часу збереглися тільки залишки порохової вежі і зовнішніх воріт замку, стін по периметру і бастіонів. Також можна піднятися на терасу для того, щоб побачити красу долини, де протікає річка Тиса.

Цікаві факти

З Хустським замком пов'язаний ряд легенд про графа Дракулу, який мав відношення до лицарського роду Драго. За деякими даними, кровожерливий володар прожив в твердині цілих два роки. Реальним фактом в легендах про Хустському замку є колодязь і підземний хід, створення яких зайняло у будівельників трохи більше 9 років. Колодязь глибиною в 160 метрів служив джерелом автономного водопостачання в разі облоги.

На сьогодні туристи мають змогу оглядати лише окремі фрагменти колись непереможної твердині.