Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Наш графік роботи кожен день з 09:00 - 20:00. Кожні 10% з доходу ми відправляємо через програму «United 24» на допомогу ЗСУ.
(067) 446-75-35 - Валентина
  • 2
  • 4

Костел святого Войцеха

Костел свято́го Во́йцеха — римо-католицький храм у центрі Кракова, розташований у Старому Місті на Площі Ринок.

Одна з найменших, а також із найдавніших костелів міста, походить з XI століття. Первинно був споруджений у романському стилі, проте в XVII і XVIII століттях перебудований у стилі бароко.

Носить ім'я святого Войцеха — єпископа-місіонера із Чехії, котрий, за традицією, проголошував у цьому місці проповіді дорогою до Пруссії (тепер — північні терени Польщі), куди був посланий, щоб охрестити її мешканців.

Там зазнав мученицької смерті й став першим покровителем Польщі. Впродовж віків костел був місцем проголошення Божого Слова, 1453 року при ньому говорив проповіді святий Ян Капістран, великий проповідник Середньовіччя.

У головному вівтарі знаходиться образ Матері Божої, котрий є копією римської ікони Матері Божої Salus Populi Romani.

Історія

Згідно з традицією, на місці, де нині розташований костел, провадив проповіді святий Войцех. На пам'ять про це було споруджено дерев'яну церкву. Під час археологічних розкопок виявлені залишки попередньої будівлі, зокрема цегла, котра походить з рубежу X та XI століть.

Нинішня романська святиня постала в 2-й половині XI століття — на початку XII століття. У 1404 році завдяки єпископу Петру Вишову Радолінському храм став парафіяльним для Університету.

На початку XVII століття після значної реконструкції будівля набула барокового вигляду: було піднято стіни, цілу споруду накрили куполом, романські стіни поштукатурено, а також зроблено новий вихід із західної сторони.

Реконструкцією керував проф. Валентій Фонтана, а також о. Себастьян Мірош. У 1711 році було добудовано захристя, а 1778 — каплицю блаженного Вінцента Кадлубка.

Будівля однонавна, накрита еліптичним куполом, з прямо закритим вівтарем. До нави прилягають дві ніші (пастофорія). З півночі до храму прилягає захристя у формі, наближеній до напівкруглої апсиди, з півдня — прямокутна каплиця Кадлубека.

Перед входом др костелу — пізньобароковий портал (2 половина XVIII століття). Оформлення інтер'єру — барокове, походить з ІІ пол. XVIII століття. Над головним вівтарем є ікона Богородиці Маджоре з XVII століття. Купол був поліхромований у недавньому часі Евгеніушем Чухорським.

У підземеллі розташована музейна експозиція, присвячена історії Площі Ринок.

Джерело