Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Наш графік роботи кожен день з 09:00 - 20:00. Кожні 10% з доходу ми відправляємо через програму «United 24» на допомогу ЗСУ.
(067) 446-75-35 - Валентина
  • 1532
  • 1

Мінеральне джерело Буркут (Кваси)

Мінеральні джерела — чи не найцінніше багатство села Квасів Рахівського району на Закарпатті. Оточене високими горами, які впритул підступають до Чорної Тиси, розкинулось це село на відстані 14 кілометрів від районного центру і за 26 кілометрів від географічного центру Європи. Кваси й назву свою отримали через те, що тут на кожному кроці джерела з «квасною», тобто кислою на смак, водою, яка славиться навіть за межами України. Цілющих джерел у селі понад вісімдесят.

Згідно з історичними документами, засноване село Кваси у другій половині 17 століття. Оскільки довкола цього місця безліч мінеральних джерел, вода з яких належить до унікального типу «Арзні» і «Єсентуки», першу водолікарню та купелі тут збудували за часів Австро-Угорщини, у середині 19 століття.

Буркут — це місцева назва джерела вуглекислих мінеральних вод, яку використовують на Закарпатті та Гуцульщині. Походить вона від слова «буркутування» — вирування води. Буркути відрізняються за складом. Частина з них аналогічні кисловодським нарзанам, інші – схожі на води Боржомі, Арзні, Єсентуки. В курортології води карпатських буркутів відомі під назвами «Свалява», «Поляна Квасова», «Поляна Купель», «Плосківська», «Лужанська», «Буркут». Чимало джерел мінеральної води у Квасах мають статус гідрологічних пам'яток природи місцевого значення і належать до заповідного фонду області.

Лікувальні властивості води

Цілющі властивості води використовують для лікування недуг опорно-рухового апарату, також вона покращує обмін речовин, виводить з організму радіонукліди і зайві солі. У Квасах діє санаторій «Гірська Тиса», який визнано одним із найкращих закладів в Україні, що спеціалізуються на зціленні захворювань кісток та суглобів, а також периферичної нервової системи. Вода мінеральних джерел на Закарпатті і в Квасах, зокрема, має високий рівень насичення газами. Її використовують як для пиття, так і для лікувальних ванн. Переважають вуглекислі мінеральні води двох груп: Гідрокарбонатно-хлоридні натрієві, у газовому складі яких домінують вуглекислоти з домішками сірководню. Характерним також є аномально високий вміст миш´яку, брому, амонію. Вуглекислі маломінералізовані гідрокарбонатні натрієво-кальцієві, магнієві мінеральні води (нарзани), більша частина з яких — залізисті. На території Рахівського району є дев’ять родовищ мінеральних вод, але освоєні вони не всі. Джерела у Квасах найбільш досліджені, хоча їхні ресурси використовують лише на десять відсотків.

Щоб скуштувати мінеральної води в Квасах, не обов’язково купувати путівку до санаторію. Джерел тут справді багато. Як їх знайти? Вихід простий: запитати в місцевих мешканців. Вони охоче допоможуть, а дехто ще й за плату (чи просто так) влаштовує екскурсії для прибульців. Цікаво, що деякі джерела розташовані за кілька метрів одне від одного, але вода в них має різний смак і властивості. Одне з найпопулярніших джерел, Буркут, розташоване за мостом через Чорну Тису (біля місця, де в неї впадає маленька річечка Красиленка). Якщо відправною точкою є центр села, ідіть чи їдьте трасою на північ (у бік Ясині). Перейдіть через міст (він праворуч від дороги). Орієнтиром можуть слугувати руїни на пагорбі. Далі треба звернути ліворуч попри потічок. Там, за рестораном, обкладене камінням, вирує джерело. Кілька років тому до нього зробили спеціальну доріжку, через це тут буває дуже багато відвідувачів з числа подорожніх. Часом, аби набрати води, доводиться стояти в чималій черзі (сюди заїжджають автобуси з туристичними групами). Вода природно газована, має хороший смак. Біля джерела можна купити інші карпатські гостинці — наприклад, місцевий чай із гірських трав чи лісові ягоди. Орієнтир — джерело, розташоване поруч із рестораном «Гуцульська піца під газдівське пиво».

Джерело