Нерубайське

Нерубайське — село в Україні, в Біляївському районі Одеської області.

Коротка історична довідка

Слов'янська назва села має прозору форму: Нерубайське походить від "не рубати". Відомо, що в давнину на території села, як і взагалі на берегах Хаджибейського лиману, мешкали українські козаки. За легендою, між козаками й турками, які також населяли цей край (звідси й тюркомовні топоніми Одеської області, зокрема турецькою за походженням є назва Хаджибей), нерідко відбувалися сутички. Одного разу обидві сторони вирішили примиритися і з цією метою уклали договір не рубатися. Про присутність у минулому козаків свідчать залишки старовинних козацьких некрополів. На місцевих кладовищах (у Нерубайському їх офіційно два) подекуди можна знайти козацькі могили. Написи на хрестах виконані старою кирилицею.

Саме село засновано у 1795 р. На його території збереглися споруди ще зі старих часів: Вознесенська церква з триярусною дзвіницею (у стилі класицизму) тощо.

До 1917 року село входить до складу Одеського градоначальства.

В історичному плані село відоме передусім завдяки радянському партизанському руху. У 1941—1942 рр. на території села базувався радянський партизанський загін під командуванням Героя Радянського Союзу В. Молодцова-Бадаєва.

Населення

Нерубайське належить до найбільших сіл Біляївського району і Одеської області. Його населення становить приблизно 8558 осіб. У селі живуть українці, росіяни, цигани, вірмени, корейці тощо. Оскільки село розташоване неподалік від Одеси, яка характеризується відносною економічною стабільністю, населення постійно зростає завдяки приїжджим, зокрема з інших країн.