Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Наш графік роботи кожен день з 09:00 - 20:00. Кожні 10% з доходу ми відправляємо через програму «United 24» на допомогу ЗСУ.
(067) 446-75-35 - Валентина
  • 517
  • 1

Нижній Вербіж

Нижній Вербіж — село Коломийського району Івано-Франківської області. У селі протікає 4 гірські річки, найбільша з них Прут.

З історії села

Перша письмова згадка про Нижній Вербіж в «Актах гродських і земських» датується 9 грудня 1375 року. У податковому реєстрі 1515 року документується млин і 5 ланів (близько 125 га) оброблюваної землі та ще 3 лани тимчасово вільної.

Пам'ятки

П'ятибанна культова споруда церкви Різдва Пресвятої Богородиці, яку вважають взірцем дерев'яної гуцульської архітектури. 21 червня 2013 року на 37-й сесії Комітету Світової спадщини ЮНЕСКО, що проходила у Камбоджі, Церква Різдва Пресвятої Богородиці, разом з іншими дерев'яними церквами карпатського регіону, була включена у список світової спадщини ЮНЕСКО

Про церкву

Один із найвідоміших у минулому нижньовербіжців Григорій Семенюк оселився тут у 1732 році. Польський письменник-етнограф Станіслав Вінценз, який мешкав серед гуцулів, у книзі «На високій полонині» розповідає про опришка, схожого на Семенюка. Він користувався особливою довірою Олекси Довбуша, та кудись зник із частиною скарбів. Як згодом зізнався своєму легендарному ватажкові, йому так надокучили напади, грабунки і лісовий спосіб життя, що вирішив зайнятися мирною селянською працею.

Аби спокутувати попередні гріхи, він поставив у Нижньому Вербіжі за опришківські скарби дзвіницю, а пізніше — й церкву. Храм споруджували й добудовували тривалий час, аж поки не освятили 3 травня 1808 року. На сільському цвинтарі зберігся старий камінний хрест із написом: «Туть спочиває Р. Б. Григорій Семенюкъ-Мельникъ добродітель і провізор сія церкви. Прожив літа 114, а преставився року 1822».

Нині цю культову споруду вважають взірцем дерев'яної гуцульської архітектури. Щоправда, їй ще треба повернути автентичний вигляд — зняти оцинковану бляху й перекрити ґонтою. Церковна громада, яка належить до УПЦ КП, дала дозвіл на реставраційні роботи.

Джерело