Ратушна площа

Ратушна площа — одна з найдавніших площ Старого міста Вільнюса. До площі ведуть декілька вулиць — вулиця Діджойї, Стіклі (за радянських часів носила ім'я скульптора Марка Антокольського), Вокечю (за радянських часів називалася вулицею Музеяус). На площі влаштовуються концерти, міські свята, ярмарки, встановлюється різдвяна ялинка і проходять новорічні гуляння. Щорічно в березні на площі і вулиці Діджойї проходить ярмарок Казюкаса.

Площу оточують будівля ратуші і старовинні житлові будинки. Серед визначних будівель — будинок Марка Антокольського, в якому скульптор жив тільки проїздом. У підворітті, що веде у двір, знаходиться меморіальна таблиця, встановлена ​​в 1906 році. Напис на ній говорить, що в цьому будинку народився скульптор Антокольський. Насправді він народився в іншому, більш скромнішому будинку на вулиці Субачяус, який до цього дня не зберігся.

Сусідній будинок належав монастирю трінтаріев на Антоколе. Він був побудований в XVI-XVII століттях, відбудовувався після пожежі 1748 року. Будівля містить риси готики, ренесансу і пізнього класицизму. Зліва на першому поверсі фасаду під шарами штукатурки і фарби відкритий фрагмент збереглася готичної стіни. У будівлі відкритий книжковий магазин, оформлення якого створив художник Пятрас Ряпшіс (1973-1978) — живописне панно в інтер'єрі (темпера на дереві) і металева рекламна вивіска в екстер'єрі. Мідна вивіска відтворює титульну сторінку першої литовської книги — «Катехизму» Мартінаса Мажвідаса і фрагменти її віршованого передмови.

Будинку навпроти під номерами 24 і 26 становлять комплекс будівель Гільдії. Мала Гільдія — одне з найдавніших готичних будівель на Ратушній площі, побудоване ще в XV столітті. Воно неодноразово перебудовувалася. Після проведених недавно реставраційних робіт відновлено готичні вікна і аркади, що виходять на двір. У підвалі збереглися хрестові склепіння і фрагменти стінного розпису. Будівля купецької Гільдії побудовано на початку XVI століття. При перебудовах в її архітектурному образі з'явилися риси раннього класицизму. На головному фасаді збереглися фрагменти ренесансного орнаменту, виконаного в техніці сграфіто.

За ратушею знаходиться будівля Центру сучасного мистецтва, побудоване в 1968 році як Палац художніх виставок за проектом архітектора Вітаутаса Чяканасукаса.

Джерело