Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Великий та сміливий народе України, ми відновлюємо наші тури в безпечні місця. Кожні 10% з доходу ми відправлятимемо через програму «United 24» на допомогу ЗСУ. Раді будемо кожній зустрічі з вами.
(044) 344-17-66 - (тимчасово не обслуговується)(067) 446-75-35 - Валентина
  • 536
  • 1

Собор Святої Єлизавети Угорської (Кошице)

Собор Святої Єлизавети Угорської (словацькою. Dóm svätej Alžbety) - католицький собор, що знаходиться в місті Кошице, Словаччина, кафедральний собор архиєпархії Кошице. Пам'ятник архітектури, побудований в готичному стилі. Собор Святої Єлизавети - найбільша церква Словаччини та один з найбільш східних історичних готичних соборів Європи. Входить в список національних пам'яток культури Словаччини.

Історія

Сучасна будівля церкви побудовано в кілька етапів в період між тисячі триста сімдесят вісім і 1508 роком, проте воно було зведено на місці більш старого храму. Імовірно цей храм був побудований в середині XI століття і освячений на честь Святого Михайла. Після канонізації Єлизавети Угорської в середині XIII століття вона стала вважатися покровителькою Кошице, і міський храм був перейменований в її честь. Цей храм згадується в листах тата Мартіна V від 1283 і 1290 років.

У 1804 році була утворена єпархія Кошице (з 1995 року - архиєпархія). Храм Святої Єлизавети отримав статус кафедрального собору.В середні віки храм кілька разів переживав пожежі, в XIX столітті були зроблені великі реставраційні роботи під керівництвом відомого угорського архітектора Імре Штейндля, визнаного фахівця з готиці. Основні реставраційні роботи були завершені до 1904 року, проте відновлення крипти і північного порталу йшло аж до 2009 року. У 1906 році в крипті соборі були перепоховані останки Ференца II Ракоці.

Архітектура

Зовнішня довжина собору становить 60 м, ширина - 36 м. Найвища точка споруди, північна вежа або вежа Сигізмунда має висоту 59 м. Вона була повністю завершена в XV столітті. Північний і південний портали собору багато прикрашені кам'яним різьбленням.

В інтер'єрі собору виділяється готичний головний вівтар (1474-1477), мальовничий вівтарний образ - шедевр мистецтва XV століття. Образ має розміри 12,60 на 8,10 м, складається з 48 картин, розділених на три цикли: Життя Святої Єлизавети, Страсті Христові і Різдвяні події. Образ виконаний у формі триптиха, в звичайний час розгорнуто таким чином, що показує тільки 12 картин циклу «Життя Святої Єлизавети», в період Великого посту відкривається цикл Страстей Христових, в період Адвенту - різдвяний.

Також в інтер'єрі собору представляють інтерес готичні фрески на стінах і архітектурне оздоблення бічних капел.

Джерело