Сокиринці
Сокиринці — село в Україні в Срібнянському районі Чернігівської області. Орган місцевого самоврядування Сокиринська сільська рада. Розташоване у верхів'ї річки Утки (лівої притоки Удаю), за 12 км від райцентру та за 5 км від автодороги Київ—Суми. Населення — близько 2000 мешканців; (1914 — бл. 4000 меш.)
Географія
Із західного боку село прилягає до лісу, який називається Парком, з півдня розташовані лісові урочища Ушива та Микитівщина, з півночі знаходиться невеликий сосновий ліс Стадниця.
У селі по річці Утка, в ярах, утворено ставки: Обеїв та Панський, Свячена, Короп, Свинячий, Біленків, Осадча, Утка.
Історія
Поблизу Сокиренець є кургани 2-1 тис.до н. е.
Назва села походить від першого поселення Івана Сокири (або Сокирки), який 1092 заснував над річкою Уткою хутір.
Вперше згадується О. Пшездецьким у описі володінь Яреми Вишневецького у 40-х pp.
Пам'ятки
Церкви
Гнат Галаган побудував дерев, ц-ву, в якій 1777 був похований його син Григорій. Пізніше, на кошти Катерини Василівни Галаган (дружини Павла Григоровича) 1858 була збудована мурована домова Петро-Павлівська ц-ва, приписана до Варваринської мурованої ц-ви, спорудженої 1803 на кошти Григорія Івановича Галагана. Крім названих, діяла ще дерев. Вознесенська ц-ва, побудована 1781 на кошти надв. ради. Івана Григоровича Галагана (перша ц-ва в С. збудована до 1666).
Сокиринський архітектурно-парковий комплекс
Довгий час були маєтком старшинсько-шляхетського роду Ґалаґанів, які створили тут парк.
У перший період будівництва (з 1763 р.) Сокирянський парк мав характер лісопарку — переважно вікової діброви; у другий (1825–1835) був поширений до 80 гектарів і перетворений за проектом садівника Бістерфельда на краєвидний парк з галявинами, алеями, ставками, альтанками, мостами та іншими елементами малої архітектури. Композицію парку складають головна алея, палац та глибока перспектива краєвиду, що розгортається за палацом і завершується великим (10 га) ставом. Рослинність парку представлена здебільшого листяними (дуб, береза, берест, липа, платан, граб, клен тощо) й у незначній кількості шпильковими (модрина, ялина, сосна) породами дерев.
Палац побудований 1829 року архітектором П.Дубровським. Це простора двоповерхова будівля у стилі класицизму, увінчана в центрі великою декоративною банею, прикрашена шестиколонними портиками.
Тепер парк з палацом перебувають у користуванні аграрнгого ліцею.
Джерело