Спасо-Преображенський собор

Опис

Двокупольний, хрещатий у плані собор поєднав у собі елементи різних стилів, таких як ренесанс, бароко та класицизм.

У підстави барабану з позолоченим куполом розміщено чотири 3-метрові скульптури апостолів - по одній на кожний кут. Їх об'єднує балюстрада чорного кольору. На фасадах та карнизах є багато ліпних деталей, які зачаровують майстерністю, з якою вони зроблені.

Дзвіниця собору зроблена в стилі бароко. Два яруси примикають до притвору, три інших являють собою чотирикутну башту. Завершується дзвіниця невеликим сферичним куполом з фігурами святих. Вся споруда спрямована вгору, що підтверджує побудова її ярусів.

У середині храму можна побачити ліпнину по мармуру та багато художніх робіт на біблійну тематику. Іконостас було зроблено з білого мармуру та малахіту.

Корсунська ікона Божої Матері

Ікона Корсунської Божої Матері, або Шпилівська (як її було прозвано в народі), була покровителькою Сум та вже майже триста років знаходилася в Спасо-Преображенському соборі.

За допомогою неї зцілювалися сотні сліпих прочан, тому її прозвали «прозрінною».

Висловлюючи їй дяку за прозріння, люди залишали на ній золоті та ювелірні вироби. Ця ікона була однією з копій тієї, яку привіз до Києва князь Володимир.

У наш час її було визнано чудотворною та канонізовано, кожної осені проводилися хресні ходи з цією іконою, які започаткував ще в XIX ст. меценат реконструкції Спасо-Преображенського собору Дмитро Іванович Суханов.

24 березня 2009 року Шпилівську ікону було викрадено. Міліція припускала, що грабіжник міг її викрасти через золоті вироби, які були на ній.

Під час вечірньої служби чудотворна ікона ще лишалася в соборі, але вже зранку, коли люди прийшли до храму, її вже не було.

Слідів злому співробітники міліції не виявили, тому слідство припустило, що злочинець сховався десь у храмі під час вечірньої служби, а потім, сховавши ікону під одягом, вранці спокійно вийшов з приміщення, коли собор вже було відчинено.

Сторож не міг зайти вночі до храму та не чув нічого підозрілого. Слід додати, що сигналізації в храмі не було.

Джерело