Таємні ходи замку кохання «Сент-Міклош»


Чинадіївський замком часто називають палац Шенборнів, який знаходиться неподалік від села Чінадіаево. Палац Шенборнів був побудований в XIX столітті як мисливський будиночок і без сумніву вартий уваги, але до Чинадіївській замку ніякого відношення не має.


Чинадіївський замок знаходиться безпосередньо в селі Чинадієво, відомий ще як Сент-Міклош (так по-угорськи звуть Святого Миколая). Сент-Міклош є частиною історії і культури Угорщини і зберігає історію любові красуні, талановитого военоначальника і одного з лідерів визвольного угорського руху від влади австрійської імперії Ілони Зріні. Її військова слава пов'язана з Мукачівським замком. Обидва замки розташовані біля річки Латориці.


Зовні Чинадіївський замок не представляє з себе нічого видатного. Він більше схожий на міцний добротний будинок, якби не пара башточок, товщина стін і незліченна безліч доброї слави і незвіданих підземних ходів. На жаль, через оздоблення всередині нічого не збереглося, але сьогодні відроджується завдяки ентузіазму художника Йожіфа Бартоша з Угорщини, який взяв замок в оренду на 50 років в України. Він зі своєю дружиною на гроші від продажу картин, які влаштовуються в замку концертів і виставок намагається відновити замок. Допомагають йому друзі художники. Якісь гроші дають угорські культурні фонди. Вхід в замок безкоштовний. Можна прийти в будь-який час, вас зустрінуть, проведуть екскурсію, розкажуть історію замку. На виході стоїть скринька для пожертв. Можна нічого не кидати або залишити в міру можливостей.


Замок відомий з XIII-XIV століть. У XVII столітті переходить у володіння сім'ї Ракоці і з цією сім'єю пов'язані основні легенди замку. Так захисниця мукачівського замку Паланок Ілона Зріні (Хелена Зрінські) имено в Сент-Міклош зустріла свою любов Імре Текелі, людини, яка стала її другим чоловіком. Ілоні було 39 років, а Імре 26. Одна з основних визначних пам'яток замку це спальня Ілони, в якій вона таємно зустрічалася з Імре. Сьогодні це популярне місце для молодят, де вони можуть провести першу шлюбну ніч. Таємно не тому, що ховалася від ревнивого чоловіка Ференца I Ракоці. Він на той час вже помер. Між Ілоною і Імре була не тільки величезна на ті часи різниця у віці, але й величезна різниця в статусі. Ілона особи королівської крові, на її руку претендували самі завидні женихи Європи. А Імре простий граф. Але Ілона все ж вибирає любов, наплювавши на те, що «скажуть люди» і виходить заміж за Імре.


Разом вони поднімают повстання за незалежність Угорщини. Ілона тримає героїчну оборону Мукачівського замку протягом майже трьох років, в той час, коли Імре шукає допомогу у турецького султана. Але прийти з допомогою він не встигає. Через зрадника, отруїв колодязь, Ілона була змушена підписати капітуляцію, після чого її вивезли до Відня. Імре довелося ховатися в Туреччині. Але незабаром Ілону обміняли на полоненого турками австрійського генерала і закохані возз'єдналися. Імре ще робив спроби воювати проти австрійців, піднімати повстання, але зазнав поразки, повернувся до Туреччини, де жив разом з Ілоною на кошти даровані султаном. Він пережив Ілону всього на 2 роки. Після капітуляції Ілони Зріні всі її землі, в тому числі замок Сент-Міклош відійшли до австрійців. Замок продовжували використовувати як фортецю, але незабаром втратив своє оборонне значення.


Основної шкоди замку було завдано вже в XX столітті. Німці використовували його як в'язницю, радянська влада як склад, а за часів незалежної України замок просто закинули. У 2001 році замок орендує Бартош і починається його відновлення. На сьогодні розчищено майже всі приміщення, кілька таємних ходів, частина з них реставровано. Цікаво, що в деяких залах обвалилася стеля і стала видна більш рання кладка абсолютно іншої форми. Реконструктори порекомендували зміцнити стелю в тому вигляді як він є зараз, щоб можна було бачити всі верстви історії.