Український народний дім

Український дім у Чернівцях – це не просто архітектурна перлина Буковини, а й духовний центр української культури в краї. Будівництво припало на другу половину XIX століття і проходило за активної підтримки українського союзу «Народний дім».

Історія Українського дому в Чернівцях

Перед Першою світовою війною на Буковині з'являються активні тенденції відродження української мови і національної ідентичності буковинських русинів, які усвідомили своє ставлення до українського народу. Вперше ідея про заснування товариства «Народний дім» була озвучена в 1875 році на одному із засідань товариства «Руська Бесіда». Зареєстрували його лише через майже 10 років. Товариство отримало назву «Російський народний дім». Після створення суспільства ключовим стало питання про створення власного будинку для нього, тому в жовтні того ж року серед українців починається активний збір коштів на його будівництво. Завдяки величезній підтримці влади і українського народу будинок вдалося створити в рекордно короткі терміни.

У 1899 році на базі Українського дому починає працювати хлоп'яча бурса. Трохи пізніше австрійським імператором Францом Йосифом була проведена реконструкція приміщення.

У період перед Першою світовою війною в Чернівцях практично всі українські товариства розміщувалися в стінах Українського дому. За часів революції на його базі формується громадськаукраїнський національний рух. Коли в 1918 році до влади прийшли румунські політики, вони заборонили діяльність Народного дому аж до 1920 року, саме в цьому році відбулися перші збори товариства в повоєнний час.

У 1940 році Український дім знову був закритий, але вже радянською владою. У 1944 році на базі будівлі Народного дому починає функціонувати клуб НКВД. За весь час свого існування тут працювали:

  • Будинок вчителя;
  • Будинок художньої самодіяльності;
  • Правління обласної спілки письменників;
  • Чернівецький обласний центр народної творчості.

Знову свою діяльність Український народний дім відновлює лише після здобуття Україною незалежності.

Архітектура будівлі Українського народного дому

Двоповерхова будівля Українського народного дому збудовано в класичному стилі. Головне його прикраса - різноманітна ліпнина над віконними прорізами і під дахом будівлі. Фасад пофарбований в два кольори: помаранчевий і ніжно-бежевий, дах - сірого кольору. будівля єпам'ятником архітектуримісцевого значення. Ось уже понад 125 років будівля Українського народного дому є власністю Українського товариства.

Джерело