Вісім дерев’яних церков Західної України внесли до списку ЮНЕСКО
21 червня на 37-й сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що відбувається в Камбоджі, одноголосно до списку всесвітньої спадщини внесено «Дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі і України». Про це повідомив міністр культури України Леонід Новохатько.
Відтак список ЮНЕСКО поповнили 8 унікальних дерев’яних церков, що розташовані на території України – 4 у Львівській області, по 2 в Івано-Франківській і Закарпатській областях, а також 8 храмів, які розташовані у Польщі.
Найстарішою у списку є церква Зіслання Святого Духа в селі Потеличі на Львівщині, вона датується 1502–1600 роками. У найкращому стані перебуває церква Святого Духа XVI століття, що в Рогатині на Івано-Франківщині.
Підготовчі роботи щодо внесення дерев’яних храмів у список ЮНЕСКО тривали в Україні та Польщі від січня 2009 року.
Шістнадцять сакральних архітектурних пам’яток по обидва боки кордону обирали зі 44 дерев’яних давніх церков бойківського, гуцульського, галицького, лемківського типів.
Фахівці звертали увагу передусім на унікальність, автентичність і розташування храму.
У Список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під назвою «Дерев’яні церкви Карпатського регіону в Польщі і Україні» (в офіційній назві латинкою записане українське слово tserkva) з українського боку увійшли:
- Ансамбль пам’ятки архітектури 1745 р. церкви Собору св. Архистратига Михайла в с. Ужку, Великоберезнянського р-ну, Закарпатської області.
- Ансамбль пам’ятки архітектури 1813-1824 рр. церкви Вознесення Господнього (Струківської) в с. Ясіні, Рахівського р-ну, Закарпатської області.
- Ансамбль пам’ятки архітектури 1808 р. церкви Різдва Пресвятої Богородиці в с. Нижньому Вербіжі, Коломийського р-ну, Івано-Франківської області.
- Ансамбль пам’ятки архітектури 1598 р. церкви Зіслання Святого Духа в м. Рогатині, Івано-Франківської області.
- Ансамбль пам’ятки архітектури 1670-1678 рр. церкви св. Юра в м. Дрогобичі, Львівської області.
- Пам’ятка архітектури 1720 р. церква Пресвятої Трійці в м. Жовкві, Львівської області.
- Ансамбль пам’ятки архітектури 1502-1600 рр. церкви Зіслання Святого Духа в с. Потеличі, Жовківського р-ну, Львівської області.
- Ансамбль пам’ятки архітектури 1838-1902 рр. церкви Собору Пресвятої Богородиці в с. Маткові, Турківського р-ну, Львівської області.
Таким чином, нині у переліку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО з України є культурні пам’ятки: собор святої Софії і пов’язані з ним монастирські будівлі і Києво-Печерська лавра в Києві (як один об’єкт), ансамбль історичного центру Львова, резиденція митрополитів Буковини і Далмації в Чернівцях, а також транскордонні об’єкти, які охоплюють кілька країн: геодезична дуга Струве, дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі і України (культурні об’єкти) і букові праліси Карпат (України і Словаччини) і Німеччини (природний об’єкт).
Україна подала на розгляд для можливого внесення у списки світової спадщини ЮНЕСКО ще понад півтора десятка об’єктів.