Біловезька Пуща
Біловезька пуща є одиним із найбільших лісових комплексів Центральної Європи і єдиний у Європі низовинний натуральний ліс, у якому живе найбільша у світі вільна популяція зубрів. Його територія розділена державними кордонами на дві частини - білоруську і польську.Біловезький Національний Парк це рідкісне багатство флори і фауни, а насамперед - унікальні зубри, величезні, іноді до однієї тонни вагою, які живляться лише рослинами. Зараз їх тут у природних умовах проживає 300 голів. Тут же, поруч із цими велетнями, живуть крихітні, які важать усього декілька грамів, мишки-землерийки – найдрібніші європейські ссавці.
Біловезька пуща являється унікальним і найбільшим масивом древніх лісів, типових для рівнин Середньої Європи.
Під лісовим покривом знаходиться 86% території. 58% площі лісів національного парку займають насадження, вік яких перевищує 100 років, 70% складають ліси природного походження. При середньому віці 90 років в пущі можна зустріти сосняки і діброви 200-річного віку. На окремих ділянках лісу дерева мають вік 250-350 років і діаметр до 150 см.
Крім того, у парку росте більше тисячі віковічних дерев від 300 до 600 років. Серед них добре помітні стародавні дуби, деяким з яких більше 500 років. Первісність лісів пущі підкреслюють великовікові корінні ясеневі, липові, кленові та чорновільхові ліси.
Значна частина території представлена болотами. У південно-східній частині національного парку знаходиться болото Дике - одне з найбільших в Європі боліт низинного типу.
Біловезькій пущі протікають дві річки, які відносяться до басейну Балтійського моря, - Нарва і Лісова Права, а також низкою меліоративних каналів.За кількістю видів рослин і тварин Біловезька пуща не має собі рівних у Європі.
В межах білоруської частини пущі зареєстровано 958 видів судинних рослин, близько 260 видів мохів, більше 290 видів лишайників, 570 видів грибів. У їх числі 65 рідкісних і зникаючих видів рослин, 4 види моху, 16 видів лишайників і 7 видів грибів. В списку фауни Біловезької пущі нараховується 59 видів ссавців, 227 видів птахів, 7 видів плазунів, 11 видів земноводних, 24 види риб і більше 11 000 видів безхребетних тварин.
Цікава історія
Тварина, яка сьогодні мешкає в Біловезькій пущі. Це тарпан або дикий кінь - вимерлий предок сучасного коня.
Вважається, що вони вимерли через оранки степів під поля. Диких коней витіснили стада тварин домашніх, які займали пасовища і водопій. Були і інші причини - століттями дуже високо цінувалось їх м'ясо, а заганяння дикого коня демонструвало силу і витривалість коня під вершником. В результаті люди переслідували тарпанів, вбиваючи дорослих і відловлюючи малих. Після того, як дикий кінь вимер, як це часто буває, люди схаменулись.
В польській частині Біловезької Пущі з особин, зібраних по селам (в яких у різний час опинилися тарпани і дали потомство), були штучно відновлені і випущені на волю так звані тарпановидні коні (коники), які зовні виглядають точно як тарпани. Згодом тарпановидні коні були завезені і в білоруську частину Біловезької Пущі.
З великих травоїдних тварин в Біловезькій пущі зустрічаються також благородний олень, дикий кабан, козуля і лось. Серед хижаків - вовк, лисиця, рись, борсук, куниця лісова, видра та інші. Найбільш численні гризуни - всього близько 20 видів, серед яких найбільш примітний бобер. В пущі збереглись унікальні співтовариства безхребетних - мешканців мертвої і гнилої деревини, верхових і низинних боліт, трутових грибів. Тільки комах тут налічується близько 8500 видів.
У 1992 році національний парк був включений до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО.