Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Наш графік роботи кожен день з 09:00 - 20:00. Кожні 10% з доходу ми відправляємо через програму «United 24» на допомогу ЗСУ.
(067) 446-75-35 - Валентина
  • 1942
  • 4

Збаразький замок

Ця велична і водночас трагічна споруда у кожного викликає шквал емоцій та запитань.

Перший замок тут постав ще у 14 столітті. Його фундатором був князь Д.Корибут. Розташовувався він на території сучасного села Старий Збараж. Цю фортецю спіткала гірка доля більшості тогочасних укріплень. В продовж 15 – кінця 16 століть замок неодноразово руйнували татари.

З переходом містечка у власність князів Збаразьких, в оборонній інфраструктурі Збаража, розпочалось введення тогочасних інновацій. Протягом 1620 – 1627 років міщани побачили нову фортифікаційну споруду, аналогів якої, не було в тогочасній Східній Європі. Форт будувався виключно під військові потреби оборонного гарнізону. А саме подвійні мури побудовані прямокутником із п’ятикутними баштами на кожному із кутів. Між зовнішнім та внутрішнім муром насипався земляний вал, що унеможливлював картечне пробиття стін. Казарми гарнізону розташовувались по внутрішньому периметру замку. Довкола мурів, було викопано рів, що унеможливлював прямий штурм стін. В’їхати до Збаразької фортеці можна було лишень через ворота, над якими було споруджено двоповерхову вежу.

Особливу увагу заслуговують, житлові приміщення твердині. Двоповерховий палац та фасади каземат виконанні у стилі ренесансу із італійським почерком екстер’єрного оформлення. До будівництва та оздоблення долучились такі відомі архітектори Європи, як Андреа дель Аква, Вінченцо Скамоцці та Г. ван Пієн.

Рід Збаразьких не мав спадкоємців, а отже перед знаменитою війною Богдана Хмельницького Збараж займають знамениті Вишневецькі. Саме за їх правління місцевий замок здобуває найбільшої слави. У 1649 році козацькі війська взяли в облогу всі місцеві фортифікації. Штурмом взяти укріплення козакам не вдалось, однак Зборівська битва, що відбулась неподалік врятувала князя із військами від голодної смерті в облозі. Козаки по при перемогу наткнулись на зраду татар, і ці події стали чорною сторінкою в історії визвольних змагань 17 століття.

В ті буремні часи замок встояв, однак через 30 років, фортеця знову піддалась нападу татар та сильно постраждала. У 18 столітті її відбудували, чи точніше від реставрували знамениті Потоцькі. З модернізацією військової техніки, форт у 19 столітті, втрачає своє стратегічне призначення. Тут починає діяти цукровий завод. Після першої світової тут розташовується школа польських офіцерів. В період радянської окупації на території замку влаштовують криваву тюрму НКВС. В підвалах замку було страчено сотні, а може й тисячі людей, їх тіла скидали у центральну криницю та заливали бетоном… Тому не дивуйтесь, якщо почуєте протяжний стогін у темряві підземних ходів… Можливо це вітер, а може чиясь страждальна душа шукає кривдників та спокою?...

Сьогодні на території Збаразького замку діє краєзнавчий та історичний музей. Реставраційні роботи, що тривають тут від 1994 року, дають нам змогу бачити фортецю у тому вигляді в якому вона була спроектована. Варто зазначити, що цей замок був номінований на звання одного із семи чудес України.

Стежками