Туристична компанія «ТамТур»
ТамТур — там, де ти Є!
Наш графік роботи кожен день з 09:00 - 20:00. Кожні 10% з доходу ми відправляємо через програму «United 24» на допомогу ЗСУ.
(067) 446-75-35 - Валентина
  • 985
  • 1

Краснокутський дендропарк

Краснокутський дендропарк - один з найстаріших дендропарків України, історія якого налічує понад 200 років. Імовірно, заснований в 1793 році. Розташований в мальовничій місцевості Харківської області на околиці селища Краснокутськ в селі Основинці. Підпорядкований Краснокутської станції садівництва. Заклав парк поміщик Іван Назарович Каразін, брат засновника Харківського університету.Спочатку Краснокутський дендропарк був пам'ятником архітектури місцевого значення - охоронний № 717 Списку пам'ятників, затвердженого рішенням Харківського обласного виконавчого комітету від 5 березня 1992 року. Згодом парк отримав статус пам'ятника садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, нині дослідники намагаються отримати для нього статус національного парку.

Характеристика

Композиція парку

За основну композиційну вісь Краснокутського дендропарку прийнятий вододіл яру, який поступово переходить в широку балку. На днище яру розташовані ставки, дамби, струмки. Схили сформовані терасами, доріжки облаштовані з урахуванням можливості огляду пейзажів та композицій з різних рослин. Єдина широка алея дендропарку, обсаджена ялинами, проходить по його південній околиці і починається відразу біля головного входу.У парку є два ставки, три ставки-відстійника, чотири джерела - колодязі з водою. На східній стороні яру збереглися підземні ходи.Дерева в дендропарку в основному розміщені групами і ретельно підібрані. Блакитні і сріблясті соснові посаджені на тлі, який підкреслює їх колір. Поляни і окремі доріжки обсаджені яскраво квітучими кущами. Кучеряві рослини прикрашають альтанки, перголи, окремі дерева і спеціально побудовану для цього вишку.

На верхньому ставку є невеликий острів, насипаний ще за часів Каразіна - так званий «Острів любові», який з'єднаний з основною доріжкою містком. Сьогодні на ньому викладені з каменю два кільця і встановлена альтанка. Серед молодят Краснокутська, Основинцях і інших сіл району є традиція обов'язково відвідувати цей острів і фотографуватися на ньому після реєстрації шлюбу в РАГСі.

На цьому ж ставку цвітуть лотоси - червоні, рожеві, лимонні, кремові і білі. Також на ставках живуть лебеді, а біля центрального входу за огорожею - сімейство косуль. Всього в колекції парку дослідники нараховують три десятка представників фауни - це їжаки, сови, пугачі, білки. Водиться тут багато солов'їв, голубів, шпаків, синиць, дроздів та інших птахів. Іноді залітають іволги і удоди. А з сусідніх лісів в парк забрідають козулі і дикі кабани, зрідка можна зустріти куницю.

На рубежі тисячоліть в дендропарку також стали з'являтися дерев'яні фігури - роботи Краснокутського художника і скульптора: вчений кіт, білка, Баба-Яга з хатиною, Змій Горинич, лісовик і інші.

По периметру парк оточений високими деревами, які залишилися від колишнього лісу або були посаджені ще при будівництві парку і захищають дендропарк від суховіїв влітку і холодного вітру взимку, а ставки і джерела зволожують і охолоджують повітря влітку, що створює тут особливий мікроклімат.

Ґрунти

Глибока балка тераси, де розташований дендропарк, варто на щільних суглинках.

Основа грунтового покриву - темно-сірі підзолисті ґрунти. На ділянці в центрі парку і нижче другого ставка, а також на другій терасі північного схилу, де земля рясно зрошується джерелами, зустрічаються чорноземні-лугові гумусні грунту.

Клімат

Клімат Краснокутського району, на території якого розташований дендропарк, помірно-континентальний. Зима починається в середині листопада, тоді переважає хмарна погода, відносна вологість збільшується до 80-90%. Сніговий покрив зберігається в середньому 100-110 днів. Взимку випадає близько 20-25% річної кількості опадів, переважно у вигляді снігу. Зима з частими відлигами, іноді настільки інтенсивними, що поверхня землі залишається взагалі без снігу. Найхолодніший місяць - січень, абсолютний мінімум - 40 ° C. Нестабільна погода зимового періоду дуже ускладнює перезимівлю багаторічних рослин дендропарку.

Весна починається в останніх числах березня. У квітні можливо зниження нічної температури до -10-15 ° C. Весна часто затяжна і супроводжується поверненням холоду, бувають снігопади, чому рослини дендропарку теж страждають.

Літо починається в середині травня. Воно тепле, помірне, інколи жарке, з невеликим числом опадів. Найтепліший місяць - липень, максимальна температура - +39 ° C. Тривалість вегетаційного періоду - 198 днів.

Рослинність парку

До наших днів у Краснокутському дендропарку збереглося більше 300 видів рідкісних рослин. Біля входу в парк росте софора японська. Вперше цей вид був завезений сюди в 1809 році. Поруч росте горобина лікерна і коркове дерево. Засновники парку першими на Україні почали прищеплювати дерева. Недалеко від входу можна побачити привиту форму горобини звичайної - плакучу.

Поруч з горобиною росте кущ ліани, далі білі їли, барбариси, айлант найвищий, ялівець віргінський, завезений в 1809 році з Америки. Тут ростуть корабельне, олівцеві і навіть оцтове дерева. Найвищий екземпляр досягає у висоту 46 метрів, є і «карлики» висотою менше одного метра.

У парку також зберігся цукровий клен, сибірська сосна, американська липа, величезна ялиця, посаджена ще Каразіними, високі сибірські ялиці, їх ще називають щогловими деревами, в Росії часів царювання Петра I з них робили щогли для кораблів. А за допомогою ягідного тису, що росте тут, за часів Івана Грозного людей відправляли на той світ. Чаші, зроблені з цього дерева, отруювали будь-який напій.

Є в дендропарку гігантський сріблястий клен, що росте тут з 1805 року. Його привезли канадці, запрошені на відкриття Харківського університету. Тепер сріблястих кленів на Україні вже сотні тисяч, і всі вони корінням звідси. Також з Краснокутського дендропарку розійшовся по всіх губерніях червоний клен, чорна і червона ялини, каштани, канадський і бальзамічний тополя, кизил, обліпиха, платан і багато інших рослин.

Навпаки могил засновників парку, батька і сина Івана Назаровича та Івана Івановича Каразіних, росте ялина і платан західний, в народі його називають безсоромниця. Вперше на Україні він оселився саме тут.

Також в дендропарку створений один з перших і найвідоміших національних центрів інтродукції та акліматизації цінних декоративних рослин, а разом з ним і величезний плодовий розсадник, завдяки якому на Слобожанщині з'явилося безліч садів. Тільки яблунь і груш у Каразіних було до 200 сортів, а ще 100 - слив, 70 - вишень, 20 - винограду.

Джерело